Ženu, která se loni pokusila udusit svého šestnáctiletého syna, potrestal Městský soud v Praze tříletým podmíněným trestem. Podle obžaloby chtěla matka hocha usmrtit kvůli svému přesvědčení, že syn užívá drogy. Podle rozsudku by měla také nastoupit do psychiatrické léčebny v Bohnicích a pak se léčit ambulantně u psychiatra. Rozsudek je pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaná se na místě vzdaly práva na odvolání.
Vyučená kuchařka se delší dobu léčila z depresí, navíc měla dluhy. Staršího syna musela před časem poslat do výchovného ústavu a na mladšího zaútočila v obavě, že se jí i jeho výchova vymyká z ruky. "O syny jsem se vždycky dobře starala, nikdy jsem jim neublížila. Stalo se to zkratově," prohlásila stručně pětačtyřicetiletá žena. Dál vypovídat nechtěla. Tvrdí, že sama si útok nepamatuje, věří ale napadenému synovi, že se stal.
Podle obžaloby žena na studenta prvního ročníku střední odborné školy zaútočila loni 14. září, několik dní před jeho šestnáctými narozeninami. Spícího chlapce napadla nad ránem v bytě na pražské Evropské třídě, a to kvůli svému přesvědčení, že syn bere drogy.
"Klečela na hraně postele a něco mi tlačila na obličej. Myslím, že to byl igelitový sáček. Dívala se při tom do strany. Musel jsem bojovat ze všech sil, abych ji odtlačil," popsal hoch při dřívější výpovědi na policii. Dodal, že potom plakala a opakovala pořád dokola, že doma nechce feťáka. Syn přitom žádné tvrdé drogy neužíval, pouze příležitostně kouřil marihuanu.
Soudní znalkyně ženu popsala jako opičí matku, která je na oba své nezletilé syny silně fixovaná a bezmezně je miluje. Vychovávala je sama, otec bezdomovec na ně nikdy neplatil. Kvůli umístění staršího syna do ústavu má prý pocit, že jako matka selhala. "U mladšího syna se mohla bát, aby to nedopadlo stejně," uvedla znalkyně. Pomyslnou poslední kapkou podle ní mohlo být to, že se mladší chlapec vrátil večer před činem pozdě od kamaráda.
Hoch je v současné době v ústavu, kromě matky totiž nemá žádné dospělé příbuzné, kteří by se o něj mohli postarat. Jeho vychovatelka, sociální pracovnice i psychiatři se shodli na tom, že má matku i po útoku velice rád, ale že pro něj bude vhodnější, když s ní po určitou dobu nebude v kontaktu. Podle znaleckého posudku mu způsobila vážnou psychickou újmu, s níž se chlapec může vyrovnávat dlouhá léta.
Kvůli drogám chtěla udusit syna, dostala podmínku
Domácí
19. 3. 2014 16:02
Soud ženě uložil tříletý podmíněný trest (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler