Okresní soud v Liberci potrestal šestadvacetiletého Jakuba Janusze Stefanika, který v Liberci provozoval takzvaný smart-shop, třemi lety vězení a vyhostil jej na tři roky z České republiky. Trest by si měl odpykat ve věznici s dozorem. Polák z Jelení Hory v obchodě Kokoland.eu nabízel drogy maskované jako sběratelské předměty. Policie ho zadržela loni v létě a na rozsudek čekal ve vazbě. Na místě se proti němu odvolal, případ proto zamíří ke krajskému soudu.
Podle soudu Polákův obchod nabízel nové druhy syntetických drog, svým účinkem srovnatelné například s pervitinem nebo s extází. Jako dárkové předměty s názvy Koko Cherry, Sunrise, I Love Paradise nebo Sensation je obžalovaný prodával každému, kdo o ně projevil zájem.
Podle soudu mu šlo hlavně o zisk a tím, že obchod ve Felberově ulici v centru města maskoval jako prodejnu dárkových předmětů, mohl lehce zmást ty, kdo s drogami nechtěli mít nic společného. Polák prodej předmětů nezapíral. Hájil se ale tím, že prý netušil, že je obchodování s látkami jako methylon v Česku zakázané. Tomu soud neuvěřil. Novela, která obchodování s těmito látkami zakázala, vstoupila v platnost loni 22. dubna, tedy přesně v den, kdy policie Polákův obchod prohledala.
"Je zřejmé, že mu šlo pouze o zisk," řekl předseda soudního senátu František Jahůdka. Stefanik si podle něj prodejem dárkových předmětů měsíčně přišel na desetitisíce korun. "Množství prodaných látek bylo podstatně vyšší, než bylo uvedeno v obžalobě, což vyplývá z odposlechů," dodal soudce. Polák se podle něj snaží prezentovat jako slušný člověk, ve skutečnosti ale trestnou činnost páchal promyšleně.
Ceny "dárků" se pohybovaly v řádu stokorun, některé překročily 1000 korun. Několik z nich, ale především velké množství marihuany, v obchodě získal policista pracující v utajení. Stefanik mu jí dal nebo prodal přes 100 gramů. Polák tvrdil, že droga nebyla jeho. Vlastnil ji prý "jakýsi cikán", který údajně na Poláka naléhal, aby ji za něj prodal. On prý na to přistoupil jen proto, aby se muže zbavil.
Drogy i mimo "úřední hodiny"
Získání důkazů prostřednictvím policisty v utajení bylo podle soudu v pořádku. Stefanika totiž k ničemu neprovokoval. "On pouze reagoval na prodej, který už před tím probíhal," dodal Jahůdka. Kromě trestu vězení a vyhoštění má Polák přijít i o téměř 10 tisíc korun, které se u něj našly, a o další zajištěné věci. Polákovi hrozily dva roky až deset let vězení.
Státní zástupce Miroslav Mareš s rozsudkem spokojený nebyl, žádal totiž pro Stefanika přísnější trest v první polovině sazby. "Jednalo se o obchod, který budil zdání legálnosti. Obchod byl v centru Liberce. Obžalovaný byl samozřejmě dostupný na mobilním telefonu a zajišťoval drogy i mimo 'úřední hodiny'," popsal žalobce, který proto ještě zváží, jestli se v neprospěch obžalovaného také neodvolá.
Údajné sběratelské předměty muž nabízel i na internetu a prostřednictvím letáků. "Právě i díky této cizincově propagaci se kriminalistům podařilo zcela vyvrátit tvrzení, že to, co v prodejně nabízí, jsou sběratelské předměty," uvedla loni k případu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
Podobných obchodů maskujících prodejem sběratelských předmětů nabízení drog vzniklo Česku víc. Přesunuly se sem z Polska, kde proti nim už dříve radikálně zasáhli. Známý je případ Poláka Artura Slawomira Kameduly, majitele sítě Amsterdam shopů, kterého loni v listopadu Okresní soud v Olomouci potrestal dvěma lety vězení a vyhoštěním. Nadřízený krajský soud mu ale kauzu vrátil kvůli procesním závadám. Olomoucký soud případ znovu projedná v dubnu.