Měl zneužívat děti. Soud uznal, že obvinění mohlo být účelové

Domácí
7. 8. 2017 10:44
Soudní kladívko.
Soudní kladívko.

Ústavní soud (ÚS) v pondělí vyhověl stížnosti muže, na kterého bývalá partnerka podala trestní oznámení kvůli údajnému týrání dětí, což vedlo k omezení a následně k zákazu styku s oběma potomky. Muž obvinění považuje za účelové. Pouhé podezření, pro které navíc ve spisu nejsou jasné důkazy, není podle pondělního nálezu důvodem k natolik radikálnímu omezení kontaktu. Do ukončení trestního stíhání připadal v úvahu například asistovaný kontakt dětí s otcem, třeba za přítomnosti psychologa.

ÚS nechce podle soudkyně Kateřiny Šimáčkové bagatelizovat riziko násilí na dětech. Poukázal ale na to, že podle psychologického posudku nemá otec násilnické sklony. Výpověď bývalé partnerky, se kterou je dlouhodobě v konfliktu, mohla být účelová, čímž se prý soudy dostatečně nezabývaly. Asistovaný styk by otci pomohl udržet s dětmi kontakt, zároveň by neutralizoval případné negativní působení matky na jeho vztah s dětmi.

"Hrozba fyzického násilí ze strany rodiče je totiž srovnatelná s újmou pramenící ze ztráty vazeb k jednomu rodiči v důsledku manipulace druhým rodičem. Vede-li jeden rodič své dítě k nenávisti či zapření druhého rodiče, učí ho totiž vlastně nenávisti k sobě samému," uvedla Šimáčková.

Při rozvodu měli někdejší partneři dohodu o péči, později ale musely vstoupit do hry soudy, které postupně vydaly několik různých rozhodnutí. Muž neúspěšně prosazoval střídavou péči. V rozhodnutí, které přezkoumával ÚS, vymezil Krajský soud v Praze styk s otcem na každý sudý víkend a část prázdnin, tedy oproti předchozí úpravě jej omezil asi na polovinu.

Krajský soud tehdy výslovně zohlednil, že otec je na základě matčina oznámení trestně stíhán a že sice nelze předjímat výsledek, ale je prý zcela evidentní, že široká úprava styku otce s dětmi by nebyla v souladu se zájmy nezletilých. Podle Šimáčkové je to nelogické rozhodnutí - pokud soud pokládal styk s otcem za rizikový, omezením na polovinu problém nevyřešil.

Následně na základě předběžného opatření měl muž úplný zákaz styku se svými dětmi, což dnes Ústavní soud označil za chybu. Zákaz styku je krajní řešení. Předběžné opatření ale nadále platí, stížnost proti němu nesměřovala. Otec přesto doufá, že dnešní nález povede také ke zrušení zákazu styku a po několika měsících znovu uvidí své syny, jimž je nyní sedm a devět let.

"V tuto chvíli jsem sedm nebo osm měsíců bez dětí," řekl muž. V jaké fázi je prověřování trestního oznámení, nechtěla mužova právní zástupkyně komentovat.

Šimáčková před 14 dny vyhlašovala jiný nález z oblasti rodiny a péče o děti. Dvěma homosexuálním mužům, kteří jsou podle kalifornského práva rodiče dítěte odnošeného náhradní matkou, dal ÚS šanci na stejné uznání v Česku, což vyvolalo silné reakce, včetně kritických.

"Všichni vidí poprask z toho, že jsou nějaké netradiční formy rodiny. Jestli něco ohrožuje naše děti a naše rodiny, tak je to právě ten nesmiřitelný boj, který se odehrává po rozchodu rodičů," řekla novinářům Šimáčková. Všechny státní orgány si podle ní musejí být vědomy rizik, jimž jsou děti vystaveny, přičemž jde nejen o tělesné násilí, ale i štvaní jedním rodičem proti druhému.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Fotobanka ČTK/Horázný Josef,Štěrba Martin

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ