Místo vazby náramek. Bude to stát miliony

Domácí
14. 2. 2015 11:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Lidi obviněné z trestných činů čeká revoluce. Ministerstvo spravedlnosti oprášilo mnohokrát probíraný nápad využít na jejich hlídání elektronické náramky a poslalo do připomínkového řízení novelu trestního zákoníku, která tento způsob dohledu nad pachateli trestných činů zavádí. Inspirovalo se přitom na Slovensku, kde náramky začnou využívat od příštího roku.

Česká právní úprava sice umožňuje využití systému elektronického sledování pro účely kontroly trestu domácího vězení a podmíněného propuštění s uloženou povinností zdržovat se v obydlí, nikoli však u lidí, kteří byli teprve obviněni a na odsouzení čekají. A právě jim by to usnadnilo život, zvláště v okamžiku, kdy jsou sice obavy z jejich útěku, ale jinak se chovají řádně.

"Častější využívání alternativních opatření za vazbu by mohlo rovněž do určité míry přispět k řešení nepříznivé situace v českém vězeňství, kdy počty obviněných ve vazbě, jakož i jejich podíl na celkové vězeňské populaci představují dlouhodobě z pohledu vězeňských kapacit a z pohledu financování této oblasti problém," odůvodňuje ministerstvo návrh. Úřad odhaduje, že by se opatření mohlo týkat až deseti procent vazebně stíhaných lidí, tedy asi dvou set osob.

"Elektronická kontrola spolu s dalšími uloženými povinnostmi, především s povinností zdržovat se ve stanovený čas v určeném obydlí, dává navíc šanci vštípit pachatelům určité návyky a naučit je pravidelnému dennímu režimu nikoli v nápravném zařízení, ale v jejich vlastním prostředí," konstatuje ministerstvo. Pachatel nacházející se tímto způsobem pod kontrolou v domácím prostředí je podle něj mnohem silněji "motivován k proměně v řádného občana". Navíc prý nedojde k oslabení rodinných vazeb.

Není to poprvé, kdy se o zavedení náramků pro vězně uvažuje. Dokonce v roce 2012 proběhl i pilotní projekt. "Toto je čtvrtý pokus, kdy se snažíme realizovat projekt elektronického monitorovacího systému a uděláme všechno pro to, aby to byl pokus úspěšný," okomentoval již před časem nápad náměstek ministryně spravedlnosti Vladimír Zimmel.

Zavedení elektronického sledování obviněných si podle ministerstva spravedlnosti vyžádá vstupní náklady ve výši 10,56 milionu korun a roční provozní náklady ve výši 12,52 milionu. "Odhad částky vychází ze smlouvy uzavřené mezi Ministerstvem spravodlivosti SR a dodavatelem elektronického kontrolního systému, kde byla jednotková cena zařízení stanovena na 1920 eur," konstatuje ministerstvo v důvodové zprávě. Obvinění by ovšem podle úřadu na provoz náramků přispívali částkou padesát korun denně. Tím by se 3,65 milionu uspořilo.

Na Slovensku bude domácí vězení monitorované elektronickým náramkem zavedené od roku 2016. Mimo sledování pohybu odsouzeného má náramek umožnit i kontrolu, zda nepije alkohol. V přesně stanoveném  čase totiž bude dýchat do přístroje, který jeho totožnost prověří snímáním tváře. Slovenské ministerstvo už podepsalo smlouvu se společností ICZ Slovakia, dceřinou společností pražské firmy ICZ.

Pokud návrh schválí vláda a parlament, mohli by obvinění začít nosit náramky již v březnu příštího roku.

Autor: - pcl -

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ