Na Litoměřicku řádí travič. Odnášejí to draví ptáci

Domácí
23. 8. 2013 11:53
Orel skalní se vrací do české přírody, ohrožují ho však otrávené návnady.
Orel skalní se vrací do české přírody, ohrožují ho však otrávené návnady.

Už druhým rokem řádí na Litoměřicku travič. Jeho cílem jsou draví ptáci. Letos jich otrávil okolo deseti, loni jich byly dokonce desítky. Podle České ornitologické společnosti není situace lepší ani v dalších částech republiky. Ornitologové podezřívají z otrav myslivce.

"Dostali jsme informaci od místního zemědělce, že jsou tu uhynulí dravci. Kolega sem vyjel a našel několik uhynulých kusů, pravděpodobně na otrávenou návnadu, kterou byla pohozená slepice," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Václav Beran z litoměřické organizace České společnosti ornitologické. Mezi otrávenými ptáky jsou mimo jiné motáci pochopové, káně lesní, krkavec velký či luňák červený. Zatím prý našli sedm otrávených ptáků, ale budou jich prý pravděpodobně desítky.

"Dnešního dne jsme přijali oznámení o úmrtí zhruba desítky dravých ptáků v katastru obce Radešín," potvrdila informaci litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová. "Bylo zahájeno šetření a příčina bude známa po provedeném zkoumání," dodala.

Podezřelí myslivci

Beran podezřívá místní myslivce, kteří se bojí o drobnou zvěř, zajíce, bažanty a koroptve. V oblasti se totiž v době migrace koncentrují dravci. "Bývá tady hodně hrabošů a křečků polních, kterými se živí. A myslivci, když vidí takové velké množství dravců, tak se bojí o svou drobnou zvěř," domnívá se Beran. To ovšem podle něj není opodstatněné, protože se ti ptáci živí především hlodavci.

Podle Berana však zdaleka nejde o první případ. "Tato kauza začala už v minulém roce, kdy jsme zde na přelomu srpna a září s kolegou Dušanem Rakem také našli otrávené dravce," řekl Beran. Celkově podle něj šlo o osmnáct kusů. Byli mezi nimi luňáci červení a luňáci hnědí, motáci pochopové či káňata lesní. Často se jednalo o ohrožené druhy. "Šetřila to policie, ale viníka neodhalila," dodal Beran.

Mrtvá poštolka, exponát z výstavy v Národním muzeu.Litoměřice přitom nejsou jediným místem, kde jsou draví ptáci v ohrožení. "Ty případy se objevují prakticky všude po republice, zejména v nížinách," řekl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Ornitologové mají ročně zdokumentovaných okolo dvaceti nebo třiceti případů. V mnoha z nich je však otrávených dravců více. Podle Vermouzka tak ročně zahynou v důsledku otrav stovky až tisíce ptáků. I podle něj se traviči zřejmě snaží "chránit" domácí zvířata nebo drobnou lesní zvěř.

Lidé ptáky tráví karbofuranem, který je ovšem už zhruba od roku 2008 zakázaný. "Mnozí ovšem mají velké zásoby," dodal Zdeněk Vermouzek.

Autor: - pcl - Foto: archiv

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho totiž k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ