Náhražka heroinu putuje do Česka i z německých hospiců, trápí policii

Domácí
17. 8. 2012 17:04
Čeští narkomani stále zneužívají látku fentanyl, která je účinkem podobná heroinu (ilustrační foto).
Čeští narkomani stále zneužívají látku fentanyl, která je účinkem podobná heroinu (ilustrační foto).

Čeští narkomani stále zneužívají látku fentanyl, která je účinkem podobná heroinu, přičemž je mnohonásobně silnější a hrozí u ní předávkování. Zatímco dříve se šířila především na severu Moravy, policisté zaznamenali v poslední době její výskyt také na západě země. Fentanyl se ve zdravotnictví používá k tišení bolesti například ve formě náplastí. K drogově závislým v České republice se dostává údajně také z německých hospiců.

Policisté varovali před výskytem fentanylu už dříve hlavně na severní Moravě, kam se dostával ze Slovenska a Pobaltí a vytlačil například v Ostravě přírodní heroin s nižším obsahem účinných látek dodávaný Albánci. Postupně se ale rozšířil také na západ České republiky. "Bohužel již není výjimkou ani zneužívání fentanylu nově ve formě náplastí, především v západních Čechách," uvedla Kudláčková.

Léčebné přípravky s fentanylem jsou podle ní pod přísnou kontrolou a lékaři je předepisují pouze na recept s modrým pruhem.

Fentanyl je silně návykový syntetický opiát, který se v medicíně používá k tišení silných bolesti a při znecitlivování tkáně. Podle zdravotníků je nejméně 40krát silnější než heroin. Podává se často pacientům trpícím rakovinou. Má podobu náplasti, ze které se dostává účinná látka do těla přes kůži, při silných bolestech se používá také jako lízátko, kapky nebo nosní sprej.

"Přesto dochází k úniku na černý trh, a to u náplastí cestou příbuzných vážně nemocných (onkologických) pacientů. Na černém trhu se tyto náplasti prodávají kolem tří tisíc korun za kus, přičemž jednu lze využít na zhruba devět dávek," sdělila mluvčí. Podle Kudláčkové se do České republiky také dovážejí náplasti z Německa, a to například když se nepodaří správně zlikvidovat materiál od pacientů z hospiců. Fentanyl se k toxikomanům zřejmě dostává přes pracovníky těchto zařízení.

Riziko jeho užívání spočívá podle národního drogového koordinátora Jindřicha Vobořila zejména právě v síle účinku, protože už u malé dávky hrozí vysoké riziko předávkování.

Policie sice letos zatím žádnou zásilku fentanylu nezabavila, kriminalisté ale hovoří o pokračujícím trendu v zneužívání této chemikálie, která se tak stala vedle subutexu další náhradou pro konzumenty heroinu. Na šíření fentanylu v České republice upozornila NPC už loni, kdy se také podařilo slovenské policii zabavit přes čtyři kilogramy této drogy v hodnotě bezmála šesti milionů korun. V souvislosti s tímto případem zadrželi čeští policisté dalších pět lidí, kteří látku dováželi a prodávali v Ostravě.

Zdravotníkům v těchto případech ztěžuje situaci fakt, že fentanyl není možné zjistit standardními toxikologickými testy. České monitorovací středisko pro drogy už dříve informovalo, že fentanyl se na evropské drogové scéně objevil po roce 2004, ale už na konci sedmdesátých let se objevovaly občasné zprávy o jeho prodeji v USA.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

V Praze na Výstavišti dnes začíná 30. ročník veletrhu a festivalu Svět knihy

Domácí
15. 5. 2025

Fiala věří, že soud ohledně Dukovan rozhodne rychle, varoval před škodami z prodlení

Domácí
14. 5. 2025
ilustrační foto

Praha bude mít mobilní „šlehárnu“ pro drogově závislé. Ze staré sanitky

Domácí
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ