Neměl maturitu, tak si ji za pár tisíc koupil. Hrozí mu tři roky vězení

Domácí
13. 4. 2012 15:32
Muž si objednal falešné maturitní vysvědčení za šestnáct tisíc korun (ilustrační foto).
Muž si objednal falešné maturitní vysvědčení za šestnáct tisíc korun (ilustrační foto).

Za šestnáct tisíc korun si devětadvacetiletý muž z Hradce Králové koupil falešné maturitní vysvědčení přes internet, aby získal snadněji zaměstnání. Teď mu hrozí až tříleté vězení.

"Mladý muž, který před několika lety na střední škole, tehdy ve čtvrtém ročníku, ukončil studium kvůli osobním problémům, se v září 2010 rozhodl, že si přes sociální sítě koupí maturitní vysvědčení," uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová s tím, že hradečtí policisté dostali informaci o trestné činnosti od kolegů z Teplic.

Na internetovém diskusním fóru našel kontakt na osobu, která nabízela vyhotovení falešného maturitního vysvědčení. Jméno člověka si již vzhledem k časovému odstupu nepamatoval. Prostřednictvím e-mailů se pak domluvili na podmínkách. Přitom o sobě zaslal potřebné osobní údaje jako jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, bydliště, název školy a oboru, jména a příjmení učitelů, které byly nutné k vyhotovení falešného maturitního vysvědčení. Domluvili se také na ceně šestnáct tisíc korun a místě i čase předání.

V listopadu 2010 se sešli u hlavního nádraží v Praze, kde mu neznámá žena předala maturitní vysvědčení z průmyslové školy. Muži se vysvědčení moc nezdálo a nechtěl si ho koupit. Prý vysvědčení obsahovalo rozdíly ve formulaci hodnocení. Nakonec se ženě podařilo muže přesvědčit ke koupi vysvědčení. Tvrdila mu totiž, že si zatím nikdo na kvalitu vysvědčení nestěžoval a že prý nikdo středoškolské vzdělání nezkoumá. Po zaplacení požadovaných šestnácti tisíc korun se rozešli.

"Doma pak vysvědčení zkoumal s originály uvedenými na internetu a nakonec usoudil, že pokud by vysvědčení někde předložil, příliš by riskoval. Vysvědčení si doma ponechal asi dva měsíce a pak ho prý spálil," doplnila Pešavová.

Muž byl od počátku loňského ledna registrovaným uchazečem o zaměstnání na hradeckém úřadu práce. Přitom v žádosti o zprostředkování zaměstnání jako nejvyšší dosažené vzdělání uvedl středoškolské vzdělání s maturitou. Dále při registraci u pracovní agentury předložil životopis, ve kterém rovněž uvedl jako nejvyšší dosažené vzdělání středoškolské vzdělání s maturitou. Falzifikát vysvědčení však zprostředkovatelům zaměstnání nikdy nepředložil.

Muž se na policii k činu doznal a svého jednání litoval. Prý se nacházel ve složité životní situaci a údajně vůbec nedomyslel důsledky svého jednání. Vyšetřovatel mu sdělil podezření ze spáchání přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny, za což mu hrozí až tříleté vězení.

Autor: Mediafax Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ