Pašeráci textilu údajně připravili stát o 60 milionů korun

Domácí
17. 2. 2015 13:00
Vietnamská tržnice SAPA. Zde často končilo nezdaněné zboží.
Vietnamská tržnice SAPA. Zde často končilo nezdaněné zboží.

O bezmála 60 milionů korun připravila podle obžaloby stát na daních čtyřčlenná skupina, která pašovala do země textil z Číny. Nezdaněné zboží za 297 milionů korun končilo hlavně na pražských tržnicích. Soud měl v Liberci začít dnes, na zahájení líčení však nepřišel nejen údajně hlavní organizátor gangu z Číny, který je stíhán jako uprchlý, ale ani jeho obhájkyně. Předseda senátu proto zahájení líčení odložil na polovinu března.

Jako uprchlý je stíhán šestačtyřicetiletý Číňan Ťien Wang, obžalobě čelí i jeho tři údajní čeští spolupracovníci Pavel Řihák, Renata Šimáňková a David Röschenthaler. Všem hrozí až deset let vězení. "Tři jsou podezřelí ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně a další obžalovaný z účastenství ve formě pomoci ke spáchání zvlášť závažného zločinu," uvedl státní zástupce Miloš Klátik.

Skupina podle obžaloby od října 2010 do srpna 2012 dovezla z Číny 737 kontejnerů textilu, jeden vážil zhruba 20 tun. Oblečení a obuv se do Česka dostávaly přes přístavy v Hamburku a Rotterdamu. Právě na základě upozornění nizozemských celníků se případem začala zabývat česká policie. Když bylo zboží v Česku, nastrčená firma ho papírově přefakturovala na další nastrčenou společnost se sídlem na Slovensku nebo v Maďarsku.

Tržnice SAPA.Díky tomu bylo zboží osvobozeno od DPH a neplatila se ani daň z příjmů. Nezdaněné zboží končilo u asijských odběratelů zejména v pražských tržnicích SAPA, Tiskařská, Kolbenova a Poděbradská.

Dovoz textilu z Číny a asijské odběratele v Česku podle obžaloby zajišťoval Wang. Peníze od odběratelů přebíral padesátiletý Řihák, který zajišťoval i fingované firmy.

Falšované vývozy dál z Česka se nejprve dělaly přes firmu Envico patřící šestačtyřicetileté Šimáňkové. Když se zhruba po roce na firmu zaměřil finanční úřad, ve spolupráci s Řihákem ji Šimáňková převedla na takzvaného bílého koně, muže ze Slovenska.

Fingované vývozy se od druhé poloviny 2011 dělaly přes firmu Prenotax, jejímž jednatelem byl Röschenthaler, tehdejší přítel Šimánkové. I tato firma byla později převedena na bílého koně ze Slovenska a vznikla třetí společnost, Geltera. Jejím jednatelem se stal muž vypomáhající Šimáňkové na jejím hospodářství ve Vlastiboři na Jablonecku. Mezi obžalovanými nefiguruje.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jaroš Milan

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ