Pitrův případ není politický, rozhodl soud a zamítl odvolání

Domácí
14. 9. 2011 17:10
Tomáš Pitr nechce zpět do Česka za žádnou cenu.
Tomáš Pitr nechce zpět do Česka za žádnou cenu.

Švýcarský soud neuznal námitku podnikatele Tomáše Pitra, že by žádost o jeho vydání do Česka mohla mít politické pozadí. Kvůli "politickému deliktu", na který se Pitr odvolával, totiž Švýcarsko zadrženého do vlasti či jinam nevydává. Spolkový trestní soud v Bellinzoně zamítl i Pitrovu stížnost na rozhodnutí o vydání.

Podle mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Terezy Palečkové se podnikatel už odvolal ke švýcarskému Nejvyššímu soudu.

Uprchlého podnikatele zadrželi švýcarští policisté loni 27. července v horském středisku Svatý Mořic. Švýcarská justice na něj uvalila vazbu. Česko požádalo o Pitrovo vydání, o němž švýcarské ministerstvo spravedlnosti rozhodlo už loni v prosinci.

Pitr se záhy odvolal ke spolkovému trestnímu soudu v Bellinzoně. Ještě před tím se na něj obrátil s námitkou, že by jeho případ mohl mít politické pozadí. Bellinzonský soud obě kauzy - stížnost na rozhodnutí o vydání a upozornění na političnost případu - spojil do jediné. Nevyhověl ani jedné z obou stížností.

Soud v rozsudku píše, že Pitr v námitce o politickém pozadí argumentoval mimo jiné tím, že je v Česku známý podnikatel. Prý si "udělal jméno" díky kritice privatizace a jejích korupčních podmínek. To poznamenalo jeho vztah k politické elitě a vedlo k mediální kampani proti němu, v níž ho někdejší premiér Jiří Paroubek označil za nepřítele státu, přiblížil podnikatelovy argumenty bellinzonský soud. Pitr podotkl, že by švýcarští soudci měli verdikty českých soudů o jeho daňových deliktech vidět v těchto souvislostech.

Pitr v Česku dostal šanci na obnovení jednoho ze svých procesů. Uváděl, že se nedá očekávat spravedlivé řízení, ale spíš politické. Obává se navíc prý i o svůj život. Soud však takové nebezpečí neviděl. O situaci v Česku se soudci informovali mimo jiné i z aktuální zprávy organizace Amnesty International, která sleduje dodržování lidských práv.

Podle soudců není žádný důvod k tomu, aby zadržený musel mít ve Švýcarsku kvůli politickému ohrožení ochranu. Námitku o političnosti tak soud odmítl. Podnikatel nyní musí uhradit soudní výdaje pět tisíc švýcarských franků, tedy asi přes sto tisíc korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ