Protikorupční policie po více než ročním vyšetřování navrhla obžalovat 12 lidí obviněných v případu sporné zakázky pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví EU. Podle mluvčího protikorupčního útvaru Jaroslava Ibeheje byla zakázka na zajištění audiovizuální techniky podle detektivů předražená o 388 milionů korun.
"Činnosti, které ve výši 388 milionů korun proplatil Úřad vlády ČR, neměly být podle kriminalistů vůbec provedeny nebo nesouvisely s předmětnou zakázkou evropského předsednictví," sdělil mluvčí.
Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými bývalá náměstkyně exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. "Obecně platí, že informace o identitě obžalovaných neposkytujeme, můžeme však potvrdit, že Alexandr Vondra mezi nimi není," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej."Obvinění státní zaměstnanci měli dle závěrů kriminalistů opatřit společnosti ProMoPro výhodnější podmínky na úkor jiných soutěžitelů, neboť měli předem vyloučit část uchazečů, kteří pak nemohli podat svoji nabídku v zadávacím řízení," uvedl Ibehej.
Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, tři z nich pak také z podvodu. Podle policie necelých 400 milionů převedli na jiné osoby či firmy, vytvářeli fiktivní faktury a prostředky následně vybírali v hotovosti. Mezi nimi je například majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý nebo Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala.Veselý v minulosti uvedl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů údajně nic nevěděl. Detektivové podle médií stíhají rovněž Václava Čadu, společníka firmy Damovo, které patřila audiovizuální technika, a bývalého Vondrova podřízeného Libora Veverku. Všichni jsou stíháni na svobodě.
Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od Úřadu vlády dostala zaplaceno přes půl miliardy korun. Zakázku získala bez výběrového řízení. Podle staršího vyjádření Úřadu vlády bylo hlavním důvodem to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě společnost ProMoPro, spol. s r.o. Proto prý bylo z organizačního hlediska vhodné a z koordinačního hlediska méně náročné jednat s jedním partnerem, který navíc disponoval bezpečnostními prověrkami.
Policie se případem začala zabývat na základě oznámení z Finančního analytického útvaru ministerstva financí v únoru 2011, stíhání zahájila o rok později v dubnu. O tom, zda se případ objeví před soudem, nyní rozhodne Vrchní státní zastupitelství v Praze. ČR předsedala Evropské unii v prvním pololetí 2009.