Policie v minulých dnech obvinila dva bývalé pracovníky ministerstva spravedlnosti v souvislosti s přerušením výkonu trestů, které si odpykávali zloději 74 milionů korun Josef Blažek a Rudolf Tesárek. Stíhaní údajně v květnu 2010 úmyslně manipulovali řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona, aby Tesárkovi s Blažkem umožnili dostat se na svobodu.
Na základě toho pak zlodějům trest přerušila tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Tesárek s Blažkem poté na čas zmizeli za hranicemi.
"Kriminalisté obvinili dva muže z nadržování," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. O koho jde, odmítl sdělit. Podle informací ČTK je jedním ze stíhaných soudce kladenského okresního soudu Vlastimil Matula, který byl tehdy na ministerstvu na stáži. Mluvčí kladenského soudu Ivo Poštolka neměl k obvinění svého kolegy žádné informace. Podle něj bývají soudci v podobných případech postaveni "mimo službu", což se však zatím nestalo. "Tento týden normálně soudil, dnes má dovolenou," řekl Poštolka.
Tesárek s Blažkem byli v roce 2009 odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku. O podání stížnosti pro porušení zákona v jejich prospěch a přerušení výkonu trestů Kovářová rozhodla v červnu 2010. Její nástupce Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnost zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Na útěku byli několik měsíců. Loni v květnu byli zadrženi v Thajsku, odkud je pak přivezla česká policie.
Okolnostmi rozhodnutí o přerušení výkonu trestů Tesárka s Blažkem se Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) začal zabývat loni v létě. "Trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě pravomocného odsouzení hrozí oběma mužům trest odnětí svobody až na čtyři roky," uvedl nyní Ibehej.
"Policie nás informovala o zahájení trestního stíhání osoby, která v minulosti působila na ministerstvu spravedlnosti. Další informace není ministerstvo s ohledem na probíhající trestní řízení oprávněno poskytovat," řekla ČTK bez dalších podrobností mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.
O soudci Matulovi se před časem v souvislosti s případem zmínil týdeník Respekt. "Byl to totiž právě on, kdo vypracoval posudek dovolující tehdejší ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové, aby oba lupiče propustila na svobodu," napsal v minulosti.
O podání stížnosti podle týdeníku požádala ministryni advokátka obou mužů Hana Riedlová s tím, že jsou nevinní. Podnět podle Respektu dostala na starost pracovnice ministerského odboru dohledu a dvakrát ho vyhodnotila jako nedůvodný. Vedení úřadu jí ale případ odebralo a přidělilo Matulovi. Ten dospěl k opačnému závěru a doporučil Kovářové stížnost podat. Namítal prý, že svědek, který se na zločinu podílel jako řidič auta s penězi a který Tesárka s Blažkem usvědčoval, není věrohodný.
Červené desky mají přednost
Matula Respektu řekl, že případ dostal k vyřízení v červených deskách, což znamenalo, že má přednost před ostatními. Že má rozhodnout ve prospěch obou mužů, bylo prý jasné podle toho, že ve složce byla předchozí zamítavá rozhodnutí. "Z toho jsem pochopil, že mám rozhodnout opačně, proč by mi to jinak dávali. Neviděl jsem v tom nic divného, považoval jsem to za svou normální práci," citoval Respekt Matulu. "Nevnímal jsem to tak, že bych dělal něco nelegálního. Prostě mi bylo jasné, co se ode mě očekává, a tak jsem to udělal," dodal.
V případu krádeže peněz figuruje vedle Tesárka s Blažkem i řidič auta bezpečnostní agentury Milan Horych, který byl odsouzen k pětiletému vězení. Horych po domluvě s Blažkem a Tesárkem po cestě z Hradce Králové do Liberce zastavil u čerpací stanice a od nezamčeného vozidla s kolegou odešel. Muži pak peníze z auta ukradli. Horych zpočátku svou účast na krádeži popíral, po několika měsících ve vazbě se ale k zločinu přiznal a usvědčil i zbylé dva muže, kteří ho prý ke krádeži donutili.
Policii se zatím z ukradených peněz podařilo zajistit pouze asi čtyři miliony, po zbytku stále pátrá. Šéf ÚOKFK Tomáš Martinec ve čtvrtek připustil, že policie neví, kde peníze skončily.