Policie pátrá po nezvěstném děkanovi plzeňských práv

Domácí
20. 11. 2011 11:02
Květoslav Růžička.
Květoslav Růžička.

Pražští policisté od pátku zatím bezvýsledně pátrají po děkanovi právnické fakulty v Plzni Květoslavu Růžičkovi. Ten v pátek ráno před devátou hodinou odešel z místa trvalého bydliště na Praze 5 a doposud se nevrátil a nepodal o sobě žádnou zprávu. Právnická fakulta Západočeské univerzity počátkem listopadu přišla o oprávnění udělovat titul JUDr.

Pětašedesátiletý Růžička je vysoký 175 až 180 centimetrů, střední postavy. Má pleš, po stranách prošedivělé vlasy a výrazné tmavé obočí. Oblečen byl do sportovní červenobílé bundy, tmavě modrého svetru s šedým vzorem, bílé košile, černých látkových kalhot a na hlavě měl kulich červeno-modro-bílé barvy.

Jakékoliv informace k jeho pohybu přijmou policisté na tísňové lince 158 nebo kterékoliv služebně Policie České republiky.

Na plzeňských právech, jež kdysi pomáhal zakládat, působí Růžička na katedře mezinárodního práva, v jejímž čele několik let stál. O fakultě se v poslední době hovořilo v souvislosti s odebráním oprávnění udělovat titul JUDr. po dřívějších skandálech. Jejím děkanem byl Růžička zvolen loni v říjnu, kdy nečekaně porazil proděkana pro vědu a výzkum Karla Eliáše.

Počátkem letošního listopadu, kdy fakulta ztratila právo udělovat titul JUDr., Růžičku obvinil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) z toho, že za neutěšený stav na škole nese vinu. Podle ministra se Růžička dopustil manažerského selhání, protože se prý nedohodl na spolupráci s Eliášem, jenž stejně jako Růžička patřil k reformnímu křídlu na fakultě.

Fakulta podala na konci října ministerstvu školství žádost o prodloužení akreditace magisterského a bakalářského oboru po červnu 2012. Tento existenční dokument potřebuje schválit co nejdříve, nejpozději počátkem příštího roku, aby mohla vyhlásit přijímací řízení na nový akademický rok 2012/13. Další osud fakulty, kterou stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry, kdy se potýkala s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem, je nyní v rukou akreditační komise, jež bude o reakreditaci magisterského i bakalářského oboru rozhodovat koncem listopadu nebo ledna.

Kauza Diag Human

Růžičkovo jméno se objevilo také v souvislosti s případem firmy Diag Human, která s Českem vede spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. V Rakousku proto dala společnost podnět k zabavení tří uměleckých děl. Vídeňský soud jí v květnu vyhověl a díla předběžně zabavil. Česku se exekuci podařilo zvrátit, firma se proti tomu však odvolala. Rakouský odvolací soud ale návrh Diag Human zamítl.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) i ministerstvo zdravotnictví přitom tvrdí, že rakouský soud původně uznal nárok firmy na odškodnění na základě podvrženého dokumentu, který jako jeden z důkazů předložili právní zástupci Diagu. Nepřímo se v něm tvrdí, že arbitráž mezi firmou a ČR už skončila, a to v neprospěch státu. Pod dokumentem je podepsán právě Růžička, jeden z rozhodců, kteří vydali v srpnu 2008 nález, podle něhož měla ČR firmu odškodnit.

Policie prý Růžičku vyslechla. Ten už letos v červnu Právu tvrdil, že neví, z čeho rakouský soud vycházel. "Nemám s tím nic společného, nic jsem na vídeňský soud neposílal, nepamatuji si, že bych dával někdy nějaké stanovisko nebo rozhodnutí," řekl tehdy.

Autor: ČTK , - red -Foto: Profimedia , Policie ČR

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ