Policie prověřuje nákup jablonecké teplárny městem

Domácí
15. 5. 2014 16:09
Policie mj. prověřuje, proč Jablonec za řízení teplárny měsíčně platí 250 tisíc.
Policie mj. prověřuje, proč Jablonec za řízení teplárny měsíčně platí 250 tisíc.

Policie prověřuje okolnosti odkupu akcií Jablonecké energetické (dříve Jablonecká teplárenská a realitní) městem Jablonec nad Nisou. Majoritní balík akcií patřil ještě loni firmě MVV Energie CZ, město za něj zaplatilo téměř 203 milionů korun. Odkup schválily loni v květnu dvě třetiny jabloneckých zastupitelů, teď se však někdo obrátil s podnětem na státní zastupitelství. Podle jabloneckého primátora Petra Beitla z ODS jde o součást předvolební kampaně.

Podle dnešních Hospodářských novin prověřuje policie, zda byl obchod pro město výhodný. Zajímá se také o to, proč si Jablonec na řízení teplárny najímá za 250 tisíc korun měsíčně poradenskou firmu. Prověřuje podle deníku také způsob nákupu, kdy město ze svého zaplatilo jen 62,6 milionu korun a zbylých více než 150 milionů získala radnice přímo z firmy snížením základního kapitálu. Krajská policejní mluvčí Jana Světlá dnes k případu jen řekla: "Přijali jsme oznámení, věc prověřuje služba kriminální policie a vyšetřování a zatím nebyly ve věci zahájeny úkony trestního řízení."

Jablonecká energetická zajišťuje centrální zásobování teplem v Jablonci od roku 1994, od roku 2005 zásobuje i Jablonné v Podještědí. V Jablonci je na teplárnu napojeno 7230 domácností a 87 podniků, obchodů a veřejných budov. Teplo v Jablonci patřilo ještě loni k nedražším v zemi, domácnosti platily 807 korun za gigajoule. Město ale od Nového roku snížilo cenu na 689 korun, aby zastavilo odpojování odběratelů. Za poslední tři roky přišla teplárna o třetinu odběratelů a další odpojení připravovali. Hrozil tak rozpad celé soustavy. "Odkup byl pro město jediná možnost, jak pomoci občanům - odběratelům a zachránit městský majetek," uvedl primátor.

O koupi majoritního balíku 198 akcií vyjednávalo město s MVV skoro dva roky. Pro odkup se rozhodlo poté, co nebylo schopno se s majoritním vlastníkem dohodnout na investicích do soustavy. MVV před třemi lety připravila projekt revitalizace, který počítal s výstavbou tří menších kotelen. Investici za 300 milionů korun však podmiňovala změnou stanov. Výrazně by oslabila pozici města jako minoritního akcionáře, a radnice proto návrh odmítla. Jablonec připravil vlastní projekt, který počítá s řízeným rozpadem soustavy a vybudováním 26 malých kotelen blíž k odběratelům, za zhruba 270 milionů korun a letos zahájil jeho realizaci.

Odkup akcií od začátku kritizovala opoziční ČSSD. "Jsem přesvědčen o tom, že koupí JTR se město řítí do finanční pasti," varoval loni v květnu sociálnědemokratický zastupitel Lukáš Pleticha. Podle Jindřicha Berounského byly akcie předražené a cena neodpovídala reálné hodnotě společnosti. "Nevíme, kolik odběratelů už se odpojilo, kupujeme zajíce v pytli. Myslím, že jednání o ceně by se ještě neměla uzavírat, cena by měla být o deset procent, tedy zhruba 20 milionů korun nižší," řekl tehdy. Jaroslav Kraus z TOP 09 upozorňoval, že jednání vycházela z posudků, které už byly zastaralé.

Pro odkoupení akcií hlasovalo 19 z 26 přítomných zastupitelů. Šéf fotbalového svaz Miroslav Pelta (ODS), s jehož jménem dnes Hospodářské noviny s kauzou připomněly, pro převzetí teplárny nehlasoval. "Nebyl přítomen. V řešení krizové situace jabloneckého teplárenství se, mimo zastupitelských povinností, neangažoval," řekl Beitl.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Petrášek Radek

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ