Policie zablokovala majetek miliardáři Tykačovi

Domácí
26. 7. 2013 19:28
Miliardář Pavel Tykač (snímek z roku 2005).
Miliardář Pavel Tykač (snímek z roku 2005).

Vlastník společnosti Czech Coal, miliardář Pavel Tykač, nemůže disponovat s částí svého majetku. Podnikatel je stíhán pro podvod v kauze C.S. Fondů. Policie rozhodla o zajištění prostředků na čtyř jeho účtech a zablokování nemovitostí za 102 milionů korun. Informoval o tom server lidovky.cz.

"O tom, že by panu Tykačovi byl zablokován majetek, nic nevím. Momentálně jsem stejně jako on na dovolené a hovořit s ním budu až v pondělí," sdělil Lidovým novinám Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Tykačovo jmění podle časopisu Forbes činí asi 33 miliard korun.

Již v březnu údajně zablokovali švýcarští žalobci Pavlu Tykačovi tunu zlata a některá bankovní konta. Důvodem zmrazení majetku za zhruba 19 miliard korun bylo obnovené trestní stíhání v Česku v kauze vytunelovaných CS Fondů.

Tykač si měl díky údajnému tunelu přijít na 20 milionů německých marek (341 740 000 korun). Na Tykačových účtech vedených u PPF banky, které policie zajistila, jsou ale podle ní jen statisíce korun. Čtyři lidé už byli odsouzeni, policie stále šetří údajné hlavní aktéry podvodu - Tykače, Jana Dienstla, Emila Floriána a Josefa Novosvětského.

Kauzu loni znovu otevřela výpověď podnikatele Františka Buška, dříve známého pod jménem Chobot. Soud jej vyslechl jako svědka v hlavním líčení se dvěma muži - někdejším úředníkem ministerstva financí a jednatelem firmy, jež se zapojila do obchodů s akciemi fondů. Bušek tehdy mimo jiné vypověděl, že Tykačovi pomáhal CS fondy vytunelovat. Oba obviněné soud nakonec osvobodil.

Vzhledem k Buškově svědectví pak žádalo státní zastupitelství obnovu řízení v případu Tykače, o čemž rozhodoval Městský soud v Praze. Uvedl, že zastavení stíhání žalobcem v roce 2007 bylo ve světle nových informací předčasné. Výslechy dalších svědků prý mohou přinést nové důkazy. Soudy také v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let. Podle městského soudu nelze vyloučit, že byli pouze loutkami v rukou někoho jiného.

Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, šlo o převod majetku CS fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana u Plzeňské banky. Za tuto transakci fondy získaly akcie podniku Drůbež Příšovice, které měly podle obžaloby asi desetinovou tržní hodnotu. Peníze po několika převodech skončily na zahraničních účtech. CS fondy počátkem roku 1997 ovládala prostřednictvím správcovské firmy skupina Motoinvest, Tykač byl jejím spolumajitelem. Podnikatel podezření z podvodu opakovaně popřel.

Tykačovo jméno zaznívá také v souvislosti s vyšetřováním v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), nyní Czech Coal. Kromě české policie privatizaci již roky prověřují i švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace.

Autor: ČTK , - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ