Policisté zasahovali od rána na několika místech Moravy kvůli krácení daní. Akce s názvem Cela souvisí s odhalením zhruba milionu litrů nezdaněného lihu, které policisté zajistili vloni. Policisté z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu podle jeho mluvčího Pavla Hantáka operují společně s protikorupční policií.
Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle neoficiálních informací zasahovali policisté například v domě zlínského podnikatele Radka Březiny. Zásah by se měl údajně týkat i advokátních kanceláří.
"Rozsáhlá akce s krycím názvem Cela navazuje na prověřování zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, souvisejícího s odhalením a zajištěním statisíců litrů nezdaněného lihu, o kterém byla veřejnost již v minulosti informována," uvedl Hanták. Podle žalobce Petra Šeredy z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zasahují policisté převážně na Moravě. "Víc v tuto chvíli říkat nebudeme, je to příliš čerstvé," řekl ČTK Šereda. Potvrdil jen, že zátah se týká loňské aféry skrytého lihu. Bližší podrobnosti k případu chtějí policisté a žalobci zveřejnit v pátek.
Podle České televize se má akce týkat i advokátních kanceláří a zásah prý souvisí také se snahou podnikatele Radka Březiny korumpovat z vazby svědky i orgány činné v trestním řízení. Hlavní Březinův obhájce Jiří Novák z Přerova nebyl k zastižení. Pracovník jeho kanceláře na místě na otázku ohledně přítomnosti policie neodpověděl s odkazem na mlčenlivost. Na náměstí však nezvykle stála dodávka s pražskou poznávací značkou. Podobná situace byla v olomoucké kanceláři dalšího z obhájců. Trochu sdílnější byl další advokát, který má také zastupovat obžalované v kauze lihu příští týden před olomouckým soudem. "Nemohu poskytovat informace, ale mě se to týkat nebude," prohlásil olomoucký obhájce Tomáš Grepl.
Obrovské množství nezdaněného lihu odkrývali policisté loňského a předloňského roku na řadě míst republiky v souvislosti s metylalkoholovou aférou. Zásah by mohl souviset se zajištěním zhruba milion litrů nezdaněného alkoholu, který policisté objevili loni v květnu v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku. Daňový únik spočítali zhruba na 300 milionů korun. Lihové zásoby kriminalisté našli například v areálu bývalé ostravské Likérky Daněk, všechny objekty ale byly využívány firmou Morávia-Chem. Společnost Morávia-Chem z Hrobic ale tehdy odmítla, že by jí líh patřil. Prý o podzemních skladech nevěděla.
Další nezdaněný líh odkrývali policisté v souvislosti s aférou také předloni. Objevili jej například v areálu JZD Kouty ve Valašském Meziříčí, v budově bývalé sladovny v Olomouci a předloni v prosinci ve Stojčíně na Pelhřimovsku, kde našli zhruba 1,2 milionu litrů nezdaněného lihu. Údajný hlavní aktér nelegálních obchodů s lihem, zlínský podnikatel Radek Březina, stane kvůli těmto případům příští týden před olomouckým krajským soudem. Společně s ostatními je obžalován za více než půlmiliardový daňový únik při prodeji lihu. V jeho domě ve zlínské části Kostelec údajně dnes zasahovali policisté. Před domem stály ještě po poledni tři civilní vozy s pražskou poznávací značkou, policisté v uniformách se tam ale nepohybovali. Podle neoficiálních informací byli policisté zřejmě i v Likérce Drak.
Pěti lety již nepravomocně potrestal krajský soud za daňové úniky při obchodování s lihem jednatele společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem Roberta Sedlaříka. Verdana je výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku. Případem se bude zabývat vrchní soud.