Policie zasahuje ve státních exportních firmách ČEB a EGAP

Domácí
15. 1. 2014 09:42
Policie řeší přes desítku případů.
Policie řeší přes desítku případů.

Protikorupční policie od rána zasahuje v sídle státních společností Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), které pomáhají českým firmám s exportem. Informaci týdeníku Euro potvrdil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Další informace sdělit nechtěl. Ministr financí v demisi Jan Fischer na odpoledne svolal jednání se zástupci dozorčích rad EGAP a ČEB.

Policie si vyžádala materiály k více než patnácti obchodním případům, uvedla mluvčí EGAP Hana Hikelová. Podle jejích informací od vedení EGAP se policejní zásah týká také některých dříve medializovaných kauz, s největší pravděpodobností rovněž financování výstavby skláren v Rusku. "Plnou součinnost za EGAP v tuto chvíli poskytujeme," dodala. "Probíhá to tak, že si vyžaduje veškerou dokumentaci, a to jak papírovou, tak v elektronické podobě," uvedla Hikelová. Podle ní se policie nezajímá o případy, které byly uzavřeny v posledním roce, ale o případy starší. Jde tedy o kauzy, na něž současné vedení nemělo žádný vliv.

Ministr financí v demisi Jan Fischer na odpoledne svolal jednání se zástupci dozorčích rad EGAP a ČEB. "I přes dnešní zásah policie jsem byl ujištěn, že nic nebrání tomu, aby banka a EGAP ve svém fungování pokračovaly," sdělil ČTK Fischer. Příslušným útvarům ministerstva zároveň uložil, aby bezodkladně požádaly orgány činné v trestním řízení o poskytnutí oficiálních informací.

S kauzou zřejmě souvisí další policejní zásah, který se týká jihlavské společnosti PSJ. Ta dnes na požádání předala policii informace a dokumentaci k vybraným obchodním případům, v nichž figurovala jako generální dodavatel stavebních prací. "Z dosud získaných informací je naší společnosti známo, že vyžádané materiály údajně souvisí s činností České exportní banky," uvedl  mluvčí společnosti Miroslav Fuks. PSJ patří mezi největší stavební společnosti v Česku. Velký díl zakázek provádí v zahraničí, zejména v Rusku. Výnosy skupiny PSJ se za rok 2012 pohybovaly kolem 7,55 miliardy korun.

"Provádíme úkony trestního řízení, bližší podrobnosti nebudeme poskytovat," uvedl Ibehej. Obdobně se vyjádřilo také Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ), které případ dozoruje. "Pod dozorem státního zástupce VSZ Útvar odhalování korupce a finanční kriminality provádí úkony trestního řízení. Žádné další podrobnosti teď sdělovat nemůžeme," řekla šéfka VSZ Lenka Bradáčová.

Policie dopoledne zasahovala i v sídle turnovského Sklostroje, který se zabývá výrobou strojů pro obalové sklo. Jednatel firmy Martin Gold sdělil, že ve všech případech prověřovaných policií je Sklostroj poškozenou společností stejně jako ČEB a EGAP. "Ani naše pohledávky nebyly ruskými zákazníky uhrazeny v celém rozsahu. V konkrétních případech, které se týkají Sklostroje, byly objednateli technologických celků tři vzájemně nepropojené ruské podnikatelské skupiny. Na jejich investiční projekty, včetně technologií Sklostroje, jim poskytla úvěr ČEB. Pojištění úvěrů proti riziku nesplácení a politickým rizikům pak zajistil EGAP," dodal.

Do sídla obou institucí v centru Prahy policie nepouští zaměstnance ani návštěvníky. Zaměstnanci se mohou zapsat na recepci, kde jsou policisté v uniformách i v civilu, a odcházejí. Policisté provádějí kompletní inventuru dokumentů. V budově je celé představenstvo EGAP a spolupracuje s policií, uvedla Hikelová. Zaměstnanci budou podle ní pracovat z domova, někteří musejí počkat na otázky policie.

Vláda předloni v říjnu vzala na vědomí zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, podle níž ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon, a pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu. Server Insider poté napsal, že ČEB může přijít kvůli nesplácení vývozních úvěrů, pro něž si u dlužníků nezajistila zástavy, až o sedm miliard korun.

Loni média informovala o problémech ČEB a EGAP v Rusku. ČEB musela podle Insideru na podzim stáhnout z Ruska šéfa své moskevské kanceláře Jaroslava Poříze, protože na něj podala trestní oznámení pro podezření z podvodu ruská banka Mežtopenergo. S nesplácením se údajně potýká několik úvěrů na vybavení skláren, které v Rusku buduje místní podnikatelská rodina Sadovských. EGAP musel vyplatit na pojistném plnění 2,74 miliardy korun při likvidaci osmi pojistných událostí, které se týkaly pojištění vývozu sklářské technologie do Ruska a na Ukrajinu v letech 2005 až 2009. Pojištěným subjektem byla ČEB a vývozcem Sklostroj Turnov.

Budoucí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny uvedl, že ČEB a EGAP je třeba "provětrat". "Je potřeba zjistit, jak efektivně spravují prostředky, jaké mají od vlády zadání, zda postupují maximálně transparentně při poskytování úvěrů a garancí, nebo zda tam funguje uzavřená podnikatelská lobby, která mezi sebe nikoho jiného nepustí."

Vyšetřování českého exportu 
Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP)

- EGAP je státní úvěrová pojišťovna se zaměřením na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu zboží, služeb a investic z České republiky. Pojišťuje zejména bankovní úvěry se splatností delší než dva roky na financování vývozu velkých energetických, strojních a technologických zařízení, investičních celků, dopravních staveb a investic, a to především do zemí, kde politické, ekonomické a právní prostředí přináší větší míru nejistoty a vyšší riziko nezaplacení na straně kupujících.
- Podle údajů z loňského října EGAP od roku 1992, kdy byla založena, pojistila export za 650 miliard korun. Za devět měsíců loňského roku pojistila export za 48,2 miliardy korun. Jména firem, s nimiž spolupracuje, EGAP obvykle nezveřejňuje.
- EGAP je stoprocentní státní společností, akcionářská práva vykonávají rovným dílem čtyři ministerstva - financí, průmyslu a obchodu, zahraničních věcí a zemědělství. Základní kapitál společnosti je 1,3 miliardy korun. Loni v srpnu Sněmovna schválila změnu státního rozpočtu, která umožnila navýšit pojistnou kapacitu EGAP o deset miliard korun na 280 miliard korun.
- Generálním ředitelem a předsedou představenstva EGAP je od prosince 2012 ekonom Jan Procházka. Nahradil Karla Plevu, kterého dozorčí rada odvolala v září 2012.
- Loni v 1. pololetí hospodařila EGAP se ziskem 270 milionů Kč, za celý rok 2013 ale očekává ztrátu. O rok dříve skončilo hospodaření pojišťovny ve ztrátě 205 milionů korun a v roce 2011 vykázala ztrátu 1,05 miliardy korun.
- Loni v listopadu řekl ministr financí Jan Fischer, že EGAP vyplatí na pojistném plnění při likvidaci osmi pojistných událostí 2,74 miliardy korun. Všechny případy jsou z let 2005 až 2009 a týkají se pojištění vývozu sklářské technologie do Ruska a na Ukrajinu. Fischer v souvislosti s tímto případem uvedl, že chce zlepšení kontrolních mechanismů v EGAP a chystá personální změny v dozorčí radě pojišťovny. Pojištěným subjektem byla státní Česká exportní banka (ČEB) a vývozcem Sklostroj Turnov.

Česká exportní banka (ČEB)


- Česká exportní banka (ČEB) vznikla v roce 1995 za vlády vedené Václavem Klausem (tehdy ODS), úkolem banky je státní podpora českého vývozu. Její činnost se kromě zákona o bankách řídí i zvláštní normou (zákon 58/1995), která mimo jiné stanoví, že banka musí být většinově v majetku státu a na úhradu případných ztrát může dostávat dotace ze státního rozpočtu.
- V současnosti vlastní akcie ČEB čtyři ministerstva: financí (41 procent), průmyslu a obchodu (24 procent), zahraničních věcí (deset procent) a zemědělství (pět procent). Zbylou pětinu drží - v souladu se zmíněným zákonem o podpoře exportu - Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), kterou také ovládá stát.
- Roční státní dotace na fungování banky se pohybuje ve stamilionech korun, za rok 2012 uplatnila ČEB podle výroční zprávy nárok na dotaci ve výši 636 milionů korun, o rok dříve pak 474 milionů. Díky tomu může Česká exportní banka pravidelně vykazovat zisk ve výši desítek až stovek milionů (například za rok 2012 zisk 83 milionů).
- K roku 2012 měla banka rozpůjčováno necelých 70 miliard korun, necelá polovina z toho přitom připadá na Rusko. Právě tam se ale podle informací médií objevily v posledních letech výrazné problémy s nesplácením úvěrů, například na výstavbu linek na výrobu obalového skla.
- V červenci 2012 pak Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil výsledek prověrky devíti úvěrů na podporu českého vývozu za 13,2 miliardy korun z let 2009 až 2011. ČEB podle zprávy NKÚ poskytla neoprávněně úvěry za 8,2 miliardy korun. Tyto potíže byly impulzem ke změně vedení banky na počátku roku 2011, kdy se jejím šéfem stal Tomáš Uvíra, který ale na podzim 2012 rezignoval. Od prosince 2012 ČEB vede Jiří Klumpar.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ