Jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel propustil minulý týden z policejních řad Jarmila Šimoníka a Františka Jaroše. Dvojici v říjnu potvrdil olomoucký vrchní soud tři roky vězení za to, že v lednu 2009 nezabránila při policejním zásahu v Brně bití Vietnamce. Cizinec na následky zranění o několik hodin později zemřel.
Šimoník s Jarošem byli kdysi členy speciálního policejního týmu Delta. Rozsudek je již pravomocný. "Propuštěni byli hned, co jej ředitel obdržel písemně," řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.
Hlavním pachatelem útoku je policista Josef Srnský. Ten za něj dostal deset let vězení. Společně s ním byla potrestána také cizincova sousedka Kateřina Slavíčková, jež se na bití podílela. Soud jí uložil osm let za mřížemi. Tím celá kauza neskončila. Rodina usmrceného Vietnamce chce totiž po ČR vymáhat odškodné ve výši 200 milionů korun.
Incident se stal 4. ledna 2009 v podvečerních hodinách v Brně. Trojice policistů dorazila na místo poté, co bylo na linku 158 oznámeno, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu a fyzicky napadá přítomné. Muž po příjezdu policie seděl v křesle a nikoho neohrožoval. Srnský ho podle spisu nejprve vyzval, aby předpažil. Když cizinec odpověděl, že neumí česky, policista prý odvětil, že jej to naučí a několikrát jej udeřil obuškem.
Pak byl muž přinucen klečet na zemi. Neustále ale padal. Proto následovalo bití. Srnského se následně Slavíčková zeptala, zda si do Vietnamce "může kopnout". Když nedostala odpověď, zapojila se před zraky policistů do napadení Vietnamce. Srnský dal na závěr muži ještě dvě rány pěstí z boku pod žebra a tlačil mu obuškem na krk. Šimoník s Jarošem vše viděli a podle soudu měli zakročit. Celou záležitost ale nechali být.
Vietnamec byl při zásahu zatčen a přepraven do policejní cely. Tam si později stěžoval na zdravotní potíže. Při převozu do nemocnice o den později zemřel. Zjistilo se, že utrpěl zlomeninu dvou žeber a protržení sleziny s krvácením do břicha.