Internetoví podvodníci znovu zaútočili. A opět využívají strachu lidí z exekucí a exekutorů. Mezi lidi totiž v pondělí rozeslali novou vlnu podvodných e-mailů, ve kterých je jménem nějakého exekutorského úřadu vyzývají k úhradě neexistujících pohledávek.
Pokud podle falešných výzev lidé nezaplatí požadované peníze, hrozí jim problémy. "Nebude-li uvedená částka uhrazena ve lhůtě 15 dnů od doručení této výzvy, bude i provedena exekuce majetku a/nebo zablokován bankovní účet povinného," stojí ve falešných výzvách. Jejich součástí je i příloha, po jejímž rozkliknutí dojde k nakažení počítače počítačovým virem.
"Elektronickou cestou se na nás obrátilo k tomuto okamžiku (tj. za šest hodin od rozeslání výzev) cca 100 lidí, telefonicky cca stejný počet, takže celkem asi 200 výzev, o kterých víme. O drtivé většině pochopitelně nevíme," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Exekutorské komory David Koncz.
Jedná se již o druhou vlnu. První proběhla v polovině července. Stejně jako v předchozí vlně jsou e-maily rozesílány pod hlavičkou exekutorských úřadů, jsou však smyšlené a obsahují řadu chyb. Popisovaná podvodná sdělení jsou zákeřná v tom, že obsahují například chybnou lhůtu k dobrovolnému plnění, špatné adresy a IČ či vadné označení exekučních titulů. Podepsána jsou různými osobami, z nichž žádný není zaměstnancem soudních exekutorů. Také čísla účtů obsažená ve výzvě jsou fiktivní, všechny mají tutéž strukturu, která nicméně neodpovídá standardně používaným formátům. "Cílem tohoto útoku tedy podle všeho je infikovat počítače adresátů a peněžní prostředky uživatelů "vysát" skrze internetové bankovnictví," uvedla Exekutorská komora.
Oproti předchozí vlně se tentokrát na Exekutorskou komoru obrátilo s dotazem daleko méně lidí. "To lze vysvětlit tím, že adresáti mailů již ví, jak se v takovém případě zachovat - tedy smazat, ignorovat," dodal Koncz.
Nejedná se přitom o ojedinělé phishingové útoky. K jejich rozšíření v Česku, došlo už loni. Na počátku tohoto trendu stály falešné e-maily jakoby od České pošty, které příjemce informovaly o nedodání zásilky, upozornění na sankce a odkaz na webovou stránku záměrně podobnou webové stránce pošty. Po rozkliknutí pak došlo k nakažení počítače počítačovým virem. K útokům docházelo opakovaně. "V období od 14. srpna 2013 do 12. února 2014 jsme zaznamenali šestnáct vln," konstatovala před časem pro časopis TÝDEN Marta Selicharová, mluvčí České pošty.
Během jednotlivých útoků se přitom pachatelé zdokonalovali. "Zatímco v první vlně bylo možné podvodný e-mail rozeznat na první pohled, další útoky již byly o něco zdařilejší a vypadaly důvěryhodněji," upřesnila Selicharová. Poté následovaly i útoky přes falešné webové stránky některých českých bank.