Případ vraždy nebude vyřešen. Čína ignoruje žádosti české policie

Domácí
28. 3. 2013 09:13
Li Cui Z. hrozí ve vlasti za přípravu vraždy trest smrti (ilustrační foto).
Li Cui Z. hrozí ve vlasti za přípravu vraždy trest smrti (ilustrační foto).

Pražští kriminalisté již řadu měsíců marně čekají na odpověď na žádost o právní pomoc, s níž se obrátili na čínské úřady. Mělo by to pomoci vyřešit případ tamní rodačky Li Cui Z., které v Číně hrozí za přípravu vraždy trest smrti. Podle informací, jež on-line deníku TÝDEN.CZ poskytli na policejním prezidiu, je pravděpodobné, že kvůli nulové spolupráci Číňanů nebude případ vyřešen.

Dlouhodobou netečnost Číňanů potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ i mluvčí pražské policie Andrea Zoulová: "Čínská strana nereaguje na opakované a urgované žádosti o právní pomoc." Naprosto tak znemožňuje jakýkoli pokrok ve vyšetřování.

Číňanka Li Cui Z.(45) je ve vlasti podezřelá z přípravy úmyslného zabití a za tento zločin jí v Číně hrozí trest smrti zastřelením. České úřady ji však, jak nedávno informoval časopis TÝDEN, k trestnímu stíhání do Číny nevydaly. Ve své vlasti Li Cui Z. údajně chystala nejprve likvidaci sokyně v lásce, alespoň tak zněl podle čínské policie její původní plán. Pak prý svůj cíl změnila - na bratra sokyně Chen Haifenga, který ji opakovaně napadl. K vraždě muže skutečně došlo, a to 18. ledna 2009 u výtahu v 5. patře domu v City Garden v Aksu na západě Číny.

Číňanka podíl na činu popírá. "Žádnou vraždu jsem nepřipravovala. V Číně jsem sice tehdy byla, ale na obchodní cestě," hájila se žena, která od roku 1996 žije v Česku, kde po třech letech získala trvalý pobyt. Společně se svým bratrem provozuje restauraci v centru Prahy a do rodné země jezdila nakupovat suroviny. Teď už se tam nepodívá. Je na ni vydán mezinárodní zatykač.

Čína se pokusila svou rodačku dostat zpět pomocí žádosti o vydání. Městský soud v Praze na návrh žalobkyně loni 30. října rozhodl, že "vydání není přípustné". "Existuje důvodná obava, že by trestní řízení neodpovídalo zásadám Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod," míní předseda senátu Pavel Benda.

Případem vraždy Chen Haifenga se tedy nyní zabývá česká policie, která je však na mrtvém bodě. Li Cui Z. v něm figuruje jako podezřelá. "Kromě žádosti o vydání jsme od čínské strany nedostali žádné materiály," sdělil kriminalista, který je s věcí obeznámen. Pokud nebudou mít detektivové pádné důkazy, ženu nejenže neobviní, ale celou kauzu uzavřou.

"Policie ČR musí v rámci prověřování případně vyšetřování trestné činnosti posuzovat a zajišťovat veškeré informace vztahující se k dané trestní věci. Pokud jsou informace od dožadovaného státu stěžejní a není možné dál vést trestní řízení, nezbývá než věc odložit nebo zastavit a posečkat, zda nám daná země informace poskytne nebo se nám podaří získat jiné informace, které nás opravňují v trestním řízení pokračovat dál," konstatovala mluvčí policejního prezidia Štepánka Zatloukalová.

Vyšetřovatelé nemají žádnou možnost, jak dotazovaný stát k odpovědím přinutit. Jak mluvčí uvedla, obrátí se oficiální cestou na Interpol. "O spolupráci můžeme požádat cestou justice (mezinárodní policejní spolupráce). Podporu nám vytváří i případná přítomnost styčného důstojníka v dané zemi," podotkla. Jak připustila je "u některých států obvyklé, že nespolupracují, nebo je spolupráce velmi složitá".

S dosavadním průběhem kauzy je spokojen ženin obhájce Josef Lžičař. "V Číně je běžné mučení vězňů," konstatoval. Právník poukázal na skutečnost, že Čína se Spojenými státy "úspěšně soutěží o prvenství v počtu trestů smrti". Jak připustil, české úřady jeho klientce zřejmě zachránily život. "Nyní je odsouzena žít na území ČR, než dojde ke změně politických poměrů v Číně," poznamenal s tím, že netečnost Asiatů k žádostem o právní pomoc ho nijak nepřekvapuje.

Podobné případy, že by soudy nevyhověly mezinárodnímu zatykači a cizince podezřelého ze závažného zločinu do vlasti nevydaly, nejsou v ČR obvyklé. "Za svou dlouholetou praxi jsem se setkal jen s jedním takovým případem. Shodou okolností šlo také o čínského občana," zavzpomínal pro TÝDEN advokát Lžičař. "Číňan měl být souzen společně s 18 obžalovanými z loupeží, vydírání a ublížení na zdraví. Dvanáct z nich dostalo trest smrti zastřelením," konstatoval právník. Jeho klient díky zamítnutému vydání přísné ruce čínského lidu unikl.

Autor: - ajo - Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Hradec Králové kvůli počasí odložil sobotní dronovou show, má být největší v ČR

Domácí
11. 7. 2025

Decroix zvažuje, že by stát mohl přijímat darem i majetek nejasného původu

Domácí
11. 7. 2025

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ