Pokus o vraždu
Proces s Krejčířem nejdřív v červnu 2015? Soudce štve zdržování
17.10.2014 08:06 Aktualizováno 17.10. 11:14
Soud s Radovanem Krejčířem bude pokračovat nejdřív v červnu příštího roku. Uvedl to v pátek jihoafrický zpravodajský server SABC News s odvoláním na rozhodnutí johannesburského soudce Colina Lamonta. Český podnikatel je obžalován z únosu, pašování drog a pokusu o vraždu. Je stíhán i v Česku, které žádá Jižní Afriku o Krejčířovo vydání.
Podle serveru SABC News je soudce Lamont nespokojen se zdržovací taktikou obhajoby a neustálými odklady, které Krejčířovy kauzy v JAR doprovázejí. Čech byl zadržen loni v listopadu a pokud bude stání obnoveno v polovině příštího roku, bude ve vazbě víc než půldruhého roku.
Počátkem tohoto týdne soud v Johannesburgu odmítl žádost Krejčířových obhájců o zpřístupnění výpisu telefonních hovorů soukromého detektiva Paula O'Sullivana. Detektiv se dlouhodobě zabývá vyšetřováním Krejčířových kauz.
Žádost o telefonní záznamy byla podle O'Sullivana jen další zdržovací taktikou. Kromě jeho výpisů soud rozhodoval také o vydání telefonních záznamů šéfky jihoafrické policie Riahy Phiyegaové a dvou dalších vysoce postavených policistů více než pět měsíců.
V JAR nyní soudy projednávají tři trestní kauzy, ve kterých figuruje Krejčíř. První se týká pokusu o vraždu O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. Ve druhé čelí Krejčíř obžalobě z vraždy Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro něj údajně pracoval jako vymahač dluhů. Oba případy soud letos v dubnu sloučil do jednoho procesu, který následně v červenci odročil na 13. dubna 2015.
Ve třetí kauze, jejíž projednávání soud odročil dnes, je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat od něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a který i s drogou zmizel.
Jihoafrická policie prý pracuje ještě na čtvrté kauze, která zatím není před soudem. Jde o vraždu Sama Issy, který zemřel loni v říjnu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Tento obchodník libanonského původu prý byl Krejčířovým pobočníkem. Čech všechna obvinění odmítá.
Krejčíř žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly. V JAR usiluje o azyl - tato jeho žádost je posuzována v odvolacím řízení.
V ČR byl v roce 2012 odsouzen k 10,5 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. V kauze týkající se údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro čelí v současnosti obvinění z pěti různých trestných činů. Vedle přípravy vraždy jsou to účast na organizované zločinecké skupině, podvod ve stádiu přípravy a pokusu, padělání peněz a padělání platebního prostředku, konkrétně směnek. Hrozí mu tentokrát až výjimečný trest odnětí svobody. Krejčířovu vydání do ČR brání právě nedořešené azylové řízení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.