Podezřelé obchody
Razie na ministerstvu obrany. Policie obvinila čtyři lidi
03.03.2015 13:38 Aktualizováno 03.03. 15:20
Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi a obvinili čtyři lidi kvůli podezření z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty. Zasahovali kvůli tomu na ministerstvu a v provozech firmy Excalibur Army. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že jde o trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby - některé dokonané, některé ve stadiu pokusu.
Podle státního zástupce Pavla Prygla byl obviněn jeden bývalý člen managementu firmy VOP CZ, mezi další dva obviněné patří zaměstnanci ministerstva obrany z někdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem. Zbývajícím obviněným je příslušník armády. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí dva až osm let vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby pět až 12 let vězení.
Oba trestné činy jsou podle Prygla posuzovány podle paragrafu, který říká, že podezřelí spáchali "značnou škodu". "Tyto osoby byly jako osoby obviněné také zadrženy a o podání případných návrhů na vzetí do vazby bude rozhodnuto po provedení prvotních procesních úkonů," doplnil Prygl na webu pražských vrchních žalobců.
Případ souvisí s obchodováním s vojenským materiálem, řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Detektivové podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka vycházejí z poznatků, které jim předaly složky ministerstva.
Podle Hantáka policie na případu úzce spolupracuje s vojenskou policií, která jí poskytla některé důležité informace. Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, které si vyhradilo právo o kauze informovat, dodal Hanták.
"Policie vychází z poznatků, co jí předaly složky ministerstva obrany," uvedl Medek. Potvrdil, že na případu s detektivy spolupracuje vojenská policie. Podle neoficiálních informací ČTK na ministerstvu přesný důvod zásahu ÚOOZ neznají. Týkat by se ale měl záležitosti z minulosti.
Kromě ministerstva obrany policie zasahovala i u společnosti Excalibur Army, která obchoduje s vojenským materiálem. "Můžu potvrdit, že Policie České republiky dělala dnes úkony i v provozech firmy Excalibur Army. Víc v tuto chvíli nemohu říct," sdělil mluvčí společnosti Andrej Čírtek.
Ministerstvo obrany i českou armádu trápí řada kauz z dřívějších let. Některé případy, jako třeba údajně předražený nákup transportních letadel CASA, vyšetřuje policie. V případu čelí obvinění bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová.
Další případy se dostaly před tuzemské soudy, které třeba loni pravomocně zprostily obžaloby bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. Oba čelili obvinění z korupce v souvislosti s nákupem armádních Tatrovek. Justice také řeší případ lobbisty Marka Dalíka, který loni stanul před soudem v souvislosti s údajným úplatkem za pokračování kontraktu na nákup obrněných aut Pandur. Pražský městský soud má na stole také kauzu 18 lidí, kteří podle obžaloby manipulovali tendry na opravy vojenský objektů. Proces ale zatím nebyl nařízen.
Další kauzy kolem obrany či armády ani po dlouholetém vyšetřování před soudem neskončily. Jde třeba o případ údajné korupce při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu, který museli žalobci loni po čtyřech letech vyšetřování odložit. V této kauze nebyl nikdo obviněn.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.