Kauza
Rittigovu roli v kauze Oleo Chemical opět prověří městský soud
22.03.2018 10:43 Aktualizováno 22.03. 11:50
Rolí lobbisty Ivo Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical se bude muset znovu zabývat pražský městský soud. Konkrétně musí zkoumat, zda si Rittig za peníze vyvedené z firmy nepořídil nemovitosti v Dubaji. Ve čtvrtek o tom rozhodl Vrchní soud v Praze, když zrušil část rozsudku, která lobbistu loni osvobodila. Odvolací senát zároveň pravomocně potvrdil, že bývalí majitelé firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek a také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou do vězení, a to každý na tři roky.
Urbánek a Jirounek podle verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets. Pod záminkou poradenství z Olea vyváděli peníze a akcionářům tak způsobili škodu téměř 20 milionů korun. Vedle porušení povinnosti při správě cizího majetku se navíc dopustili i krácení daní.
"Poradenská činnost neproběhla a vyplácené odměny s poradenstvím nesouvisely. Poradenské smlouvy byly koncipovány velmi obecně," konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Eva Rejchrtová. Uzavřené kontrakty podle ní byly od počátku nevýhodné. "Co ty smlouvy měly přinést a jaký měl být jejich skutečný efekt, to se prokázat nepodařilo a nelze o tom ani dále spekulovat," uvedla.
Tvrzení obžaloby, že peníze končily u Rittiga, se v loňském hlavním líčení neprokázalo, a proto ho pražský městský soud zprostil viny. Státní zástupce pro něj tehdy požadoval pětileté vězení. Motivem k vyvedení peněz k lobbistovi mohlo být podle žalobce to, že Rittig by dokázal Oleu zajistit odbyt ve společnostech, kde měl vliv - například v pražském dopravním podniku. Lobbista dříve spojitost s Kmeťovou společností popřel s tím, že od Olea nikdy nedostal ani korunu.
I podle Rejchrtové chybí "bezpečně prokázané spojení" mezi Rittigem a firmou Oleo Chemical. Obžaloba nicméně Rittigovi klade za vinu i praní špinavých peněz z firmy, za něž si údajně koupil tři nemovitosti v Dubaji. Pražský městský soud tuto věc vůbec nezkoumal a vrátil ji k došetření, protože podle něj došlo k zásadní procesní chybě, když státní zástupce lobbistu na toto podezření neupozornil při sdělování obvinění. Odvolací senát však s tímto postupem nesouhlasí. "Vyloučení tohoto bodu správné nebylo. Stíhání bylo řádně zahájeno a soud se tak nevypořádal s celou podanou obžalobou," upozornila Rejchrtová. Proto odvolací senát vrátil Rittigovu část případu k dalšímu projednání.
Urbánek a Jirounek dostali vedle tříletého trestu odnětí svobody také pětiletý zákaz působení ve vedení firem. Kmeť musí zaplatit státu jeden milion korun jako peněžitý trest.
U šéfa výroby Olea Chemical Radomíra Kučery po dnešku platí dříve uložená desetiměsíční podmínka. Pravomocné je také osvobození Rittigových právníků z advokátní kanceláře MSB Legal Michala Davida a Karolíny Babákové. Bez trestu zůstali i Jana Šádková a Jaroslav Kubiska z účetní firmy Peskim, která spravovala portfolio Cokeville Assets. Naopak možné praní špinavých peněz posledním obžalovaným, jednatelem Peskimu Petrem Michalem, bude muset pražský městský soud rovněž zkoumat znovu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.