Sociálka o týrání chlapce v Brně věděla, přesto nezasáhla

Domácí
1. 2. 2011 11:09
Sociálka zaspala, sousedi na případ týrání upozorňovali už o dva roky dříve (ilustrační foto).
Sociálka zaspala, sousedi na případ týrání upozorňovali už o dva roky dříve (ilustrační foto).

Trýznění malého chlapce z Brna vlastními rodiči, kteří ho mučili hlady i týrali připínáčky, nemuselo trvat tak dlouho, kdyby úřady na varování veřejnosti včas a odpovědně reagovaly. Sousedé totiž případ hlásili už před dvěma lety, ale sociální pracovníci nereagovali. Manželům teď za týraní dítěte hrozí až osmileté vězení.

S rodiči, kteří svého nejmladšího syna týrali hlady, bili ho a mučili, byl před několika dny u Městského soudu v Brně zahájený soudní proces. Sedmiletý Dominik byl odebrán rodině do dětského domova v dubnu 2010 poté, co si spis o problémové rodině pozorně přečetly sociální pracovnice v městské části Brno-Židenice, kam se rodina přestěhovala.

Podle deníku Právo však týrání mohlo skončit už mnohem dřív. Podezření na týrání totiž policisté poprvé začali vyšetřovat údajně už v roce 2008. V té době manželé ve věku 32 a 34 let žili v městské části Brno-střed.

Svědectví o tom podala sousedka, která tehdy sama úřady na problém upozorňovala. "Opakovaně jsem to hlásila na sociálku, ale tam mi vždycky akorát řekli, že to monitorují. Myslím, že by se o tom nyní mělo mluvit, aby se zabránilo dalším případům, které sociálka takto zanedbá," citoval list sousedku.

Její výpověď potvrdil listu i mluvčí policie Petr Nečesánek. "Ano, svědectví jsme zaznamenali už 20. srpna 2008, a pokud vím, tak státní zastupitelství, které případ dozorovalo, určilo opatrovníka, jímž měl být orgán sociálně-právní ochrany dítěte podle místa bydliště," potvrdil.

Úřednice skončila

O hrubém zanedbání hovoří podle Práva i předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Podle informací, které fond získal, byly děti rodičům odebrány už v roce 2005 pro podezření z týrání a sociální péče je měla hlídat. "Tady sociálka jednoznačně selhala. Měla do bytu docházet a kontrolovat je o to víc," řekla Vodičková.

"Je pravda, že v rodině jsme do dubna 2010 vykonávali sociálně-právní ochranu dětí. Následně byla předána sociálnímu odboru Úřadu městské části Brno-Židenice, a to z důvodu změny trvalého bydliště. Jediná informace, kterou je možné v tuto chvíli dát, je ta, že s příslušnou pracovnicí, která měla rodinu na starosti, byl v minulých dnech na její žádost ukončen pracovní poměr," řekl Právu mluvčí magistrátu Brno-střed Roman Burián.  

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ