Dvanáct až 15 let nebo i výjimečný trest hrozí sedmačtyřicetiletému Janu Polákovi z Mariánských Lázní, jenž se ode dneška zpovídá u Krajského soudu v Plzni z vraždy. Dle obžaloby v březnu 1994, tedy před 20 lety, zastřelil pistolovou kuší tehdy šestašedesátiletého obchodníka s valutami. Tělo ukryl ve sklepě svého domu, kde ho policisté našli letos v únoru, čin objasnili jen deset dnů před promlčením. Ostatky zavražděného ležely metr pod dnem jímky na vodu zalité vrstvami betonu a zakryté kovovou deskou. Obžalovaný vinu odmítá.
Podle obžaloby se skutek stal 9. března 1994. Polák tehdy do svého domu v přízemí rodinného domu v Mariánských Lázních vylákal Zdeňka Lindu, a to pod záminkou, že pro něj zprostředkoval koupi asi 250 tisíc německých marek ve výhodném kurzu. Když Linda zjistil, že byl oklamán a chtěl vstát z křesla, Polák na něj dle spisu namířil pistolovou kuší. "Dvěma výstřely ho šípovou střelou zasáhl do hlavy, dále proti přední části krku vedl útok pevným bodným nástrojem," řekla státní zástupkyně.
Napadený na místě zemřel na následky poranění mozku. Polák se poté prý zmocnil jeho finanční hotovosti v nezjištěné výši. Společně s dalším mužem, Tomášem Volejníkem, pak tělo odnesl do sklepa, kde ho ukryl.
"S obžalobou nesouhlasím, cítím se nevinen," řekl dnes soudu Polák a odkázal na dřívější výpovědi na policii. V nich uvedl, že Linda do domu skutečně přišel, bylo to v doprovodu jistého Vietnamce Romana, jenž se měl podílet na směně peněz. Na schůzce byl i Volejník, manžel sestry Polákovi družky. Právě Volejník prý inicioval výměnu. Čtveřice údajně čekala na jistého Němce, jehož Volejník na směnu domluvil. Během čekání prý Polák vyšel z domu spolu s Vietnamcem a když se vrátil zpět do domu, pamatuje si prý jen záblesk, výstřel do obličeje. "Hrozně mě pálil obličej, byl jsem hluchý, v šoku," uvedl Polák. Podle něj výstřel padl směrem od křesla, kde seděl Linda, a to zřejmě z plynové pistole. Když se po umytí vrátil zpět do místnosti, nevěděl, kde byl Volejník, kde Linda. Volejník mu prý řekl, že po nich Linda střílel a poté prý Linda utekl oknem ven. Na místo činu přijela policie, prohledávala dům, hledala Lindu.
Právě Volejník dle obžaloby pomohl Polákovi ukrýt tělo, před několika měsíci muž spáchal sebevraždu. Policii řekl, že na Polákův příkaz druhý den po události betonoval jímku na vodu, v níž se letos našlo tělo.
Polák se snažil doložit svou finanční situaci, tedy například to, že v roce 1996 neměla rodina ani na splácení energie, dařit se mu prý začalo až po roce 2004, kdy založil firmu na výrobu obalů. Naopak uvedl, že Volejník, jenž se před činem vrátil z výkonu trestu v Německu, si v roce 1994 pořídil nový vůz Audi a postupně i další vozy.
K objasnění případu přispěli dle informací ČTK pozůstalí, kteří se nechtěli smířit s tím, že jejich příbuzný v den schůzky zmizel. Policie tehdy věc vůbec neřešila jako možnou vraždu, nezahájila úkony trestního řízení, pouze pátrala po Lindovi. Až poté, co se loni příbuzní obrátili na Generální inspekci bezpečnostních sborů, dostala se věc na Krajské státní zastupitelství v Plzni. To rozjelo výslechy, při domovní prohlídce pak byly nalezeny ostatky zavražděného.
Polák si na svou obhajobu najal známého právníka Tomáše Sokola, do jednací síně dnes přišli i pozůstalí, tedy dva synové a vnuk zavražděného. Po obžalovaném chtějí náhradu škody ve výši téměř 30 milionů korun, počítají do toho 2,5 milionu korun, o které byla podle nich oběť okradena, k tomu připočítávají úroky z prodlení a započítali do toho také náhradu nemajetkové újmy.