Soud s katarským princem nemohl začít, nemocný Sání se omluvil

Domácí
5. 6. 2014 15:30
Katarský princ Sání.
Katarský princ Sání.

Obvodní soud pro Prahu 2 nemohl zahájit nové hlavní líčení s katarským princem Hámidem byl Abdal Sáním, který čelí obvinění ze sexuálních styků s českými školačkami. Muž nedorazil a přes svého advokáta vzkázal z Kataru, že kvůli nemoci nesmí cestovat letadlem. Předsedkyně soudního senátu přitom musí respektovat právní názor nadřízeného soudu, podle nějž nelze kauzu projednat v Sáního nepřítomnosti.

Obvodní soud Sánímu v roce 2005 uložil 2,5 roku vězení. Rozsudek ale následně zrušil pražský městský soud, přičemž obvodnímu soudu vytkl špatný procesní postup.

"Jedna z výtek zahrnovala to, že hlavní líčení mělo být konáno pouze v přítomnosti obžalovaného, a soud tak neměl akceptovat žádost obžalovaného o jednání v jeho nepřítomnosti. Bez obžalovaného proto soud nyní jednat nebude," vysvětlila předsedkyně senátu Mária Petrovková.

Sáního advokát Josef Lžičař nebyl schopen upřesnit povahu klientových zdravotních obtíží, zpráva z Kataru je podle něj příliš čerstvá. V rozhovoru s novináři ale připustil, že muž do Česka zřejmě nepřijede ani po svém uzdravení. Na Sáního je vydán mezinárodní zatykač, takže mu kdekoliv mimo Katar hrozí zatčení. "Myslím, že příjezd nebude riskovat," řekl novinářům. "Nemá důvěru k českým orgánům," doplnil v soudní síni.

"Soudy v Kataru se k tomu nijak nepostavily, takže ta nedůvěra je teď možná na jiné straně," poznamenala Petrovková s narážkou na to, že katarské orgány na Sáního nepodaly obžalobu a odmítly se kauzou dále zabývat. Dodala, že Sání by do Česka mohl přicestovat i jinak než letadlem.

Lžičař pak argumentoval tím, že Sánímu "možná vadí" vydaný zatykač. "Je to začarovaný kruh," reagovala soudkyně. "Když nepřijede, tak mezinárodní zatykač nezrušíme. Pokud se dostaví, není důvod, aby zatykač nadále trval a nebude ani důvod brát obžalovaného do vazby," vzkázala na dálku Sánímu.

Právník je s princem v kontaktu přes tlumočníka a potvrdil, že s ním na dálku komunikuje bez problémů. České republice se přitom Sánímu do Kataru nepodařilo doručit žádnou ze soudních listin, a to ani předvolání k dnešnímu hlavnímu líčení. Soudkyně dnes zdůraznila, že Sání proto nemá k dispozici dokonce ani úřední překlad obžaloby do arabštiny. O doručování se marně snaží diplomatickou cestou ministerstvo spravedlnosti.

Loni dopadla na část Sáního údajných činů amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem. Obvodní soud tak má nyní projednat jen devět skutků z původních patnácti. "Lze uvažovat o tom, že návrh trestu bude kvůli amnestii nižší," připustil státní zástupce Kamil Švec.

Obžaloba Sáního viní z kuplířství, pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku. Od roku 2000 do svého zadržení v září 2004 údajně udržoval v pražském bytě opakované sexuální kontakty s mladistvými i nezletilými dívkami, kterým za soulož poskytoval peníze. Kauza však v ČR nikdy nebyla uzavřena, protože tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl v roce 2005 o jejím předání do Kataru.

Sání v Česku strávil celkem 340 dní ve vazbě. Po návratu do vlasti byl zatčen, už po dvou dnech v cele se ale dočkal propuštění na kauci. Katar později uvedl, že princ byl již dostatečně potrestán českou vazbou.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Premiér Petr Fiala hovoří na tryzně za oběti nacistické perzekuce konané u příležitosti 80. výročí osvobození, 18. května 2025, Národní hřbitov, Terezín, Litoměřicko. Za ním zprava prezident Petr Pavel a předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Fiala: Je povinností srovnávat nacistickou a současnou propagandu

Domácí
18. 5. 2025

Pražské rozhledny a vyhlídky: Historie, architektura i dechberoucí výhledy

Domácí
18. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé si stěžují na špatné čerpadlo. Problém je často v montáži

Domácí
18. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ