Soud s Krejčířem. Obvinění z únosu, mučení a pokusu o vraždu

Domácí
5. 5. 2014 07:34
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř.

Před soudem v Jihoafrické republice začal proces, v němž figuruje i český podnikatel Radovan Krejčíř obviněný z únosu, mučení a pokusu o vraždu. Vzápětí však bylo jednání odročeno na čtvrtek. Informovala o tom na Twitteru reportérka jihoafrického listu The Citizen. Obětí zločinu, za nějž se zodpovídá ještě dalších pět lidí, byl podle prokuratury bratr drogového kurýra, který údajně pro Krejčíře převážel pervitin v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a i s drogou zmizel.

Soudní jednání na johannesburském předměstí Palm Ridge opět provázela přísná bezpečnostní opatření a organizační chaos, uvedla na twitterovém účtu reportérka Amanda Watsonová. Úředníci podle ní například nepustili do soudní síně Krejčířovu manželku Kateřinu, která prý přišla nevhodně oblečená. Obhajoba také uvedla, že od prokuratury nově dostala 57 tisíc stran dokumentů bez vysvětlení, jaký mají tyto dokumenty v procesu význam. Případný spor může soudní jednání, které by mělo trvat do konce května, dále zdržet.

Krejčíř byl právě kvůli případu únosu loni v listopadu zatčen a od té doby je vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly.

Vyšetřovatelé Čecha podezírají, že se spolu s dalšími obviněnými pokusil vypátrat drogového kurýra, jenž údajně zmizel i s jeho zásilkou 25 kilogramů pervitinu mířící do Austrálie. Využili k tomu jeho bratra, kterého mučili, aby od něj získali informace.

Koncem dubna byl Krejčíř nově obžalován z podílu na loňské vraždě Zimbabwana Phumlaniho Ncubea, který pro něj prý pracoval jako vymahač dluhů. Soud bude tento případ, v němž jsou obžalováni další tři lidé, projednávat odděleně. Policie podnikatele rovněž vyšetřuje v souvislosti s případem, v němž jde o přípravu vraždy elitního policejního detektiva a soukromého vyšetřovatele.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v České republice. V Jihoafrické republice, kde ho média spojují s řadou zločinů, Krejčíř požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení v JAR totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. V České republice byl pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další kauzy ještě neskončily.

V Jihoafrické republice je Krejčíř známou osobou a média ho spojují nejméně s desítkou vražd a dalších trestných činů. Podle reportérů byl jednou z klíčových postav johannesburského podsvětí, za žádný trestný čin zde ale zatím nebyl odsouzen.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Vojenská policie dostala nové pravomoci. Třeba zadržet řidičák

Domácí
23. 4. 2025
Jan Skopeček (ODS), Vladimír Pinker (bezpartijní) a Karel Havlíček (ANO)

Téma TÝDNE: Drahá vejce a mobilní tarify

Domácí
23. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete pálit čarodějnice? Raději se nahlaste hasičům. Jde to i on-line

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ