Antonín Běla
Soud se pustil do rozplétání vraždy šéfa českého podsvětí
04.05.2017 11:50 Aktualizováno 04.05. 17:09
Pavel Šrytr a Ján Kaco obžalovaní z vraždy jednoho z šéfů podsvětí Antonína Běly vinu odmítají. Oba tvrdí, že v době vraždy byli na Slovensku. Podle nich na vraždě mohli mít zájem příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro Bělu pracovala. Muži to ve čtvrtek uvedli před Krajským soudem v Praze, který se kauzou začal zabývat. Bělu v roce 1996 zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Obžalovaným hrozí až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Hlavní líčení v příštích dnech bude pokračovat výslechy svědků.
Od vraždy v dubnu uplynulo 21 let. Maskované komando mělo nejméně pět lidí. Skupina vnikla v noci do Bělova domu. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. Státní zástupkyně Danuše Krejčová řekla, že podle tvrzení pozůstalých si pachatelé z domu po vraždě odnesli 12 milionů korun a šperky.
Šrytr tvrdí, že byl v době vraždy na Slovensku. Ve své obsáhlé výpovědi popisoval, jak dělal Bělovi bodyguarda. Pracoval pro něj zhruba půl roku a později začal uvažovat o odchodu. Důvodem prý bylo to, že "prodával vlastní lidi". Jako příklad uvedl krvavou přestřelku z roku 1995, kdy po sobě na parkovišti u čerpací stanice v Průhonicích u Prahy stříleli členové zahraničních gangů. Jeden člověk nepřežil. "Po této události jsem si přestal pana Běly vážit a odešel jsem. Nebudu pracovat u člověka, který podrazil svoje vlastní lidi," řekl Šrytr. Kaco v souvislosti s přestřelkou uvedl, že zájem na zabití Běly mohla mít arménská mafie, která pro něj pracovala a kterou podle Kaca zradil.
Jejich argumenty odmítl syn zavražděného Běly Jaroslav, který vypovídal jako první ze svědků. "Žádné Armény jsme si neobjednali," řekl soudu. Běla mladší je přesvědčen o tom, že jedním z vrahů byl Šrytr. V obsáhlé výpovědi poukázal například na to, že pachatelé do domu vnikli bez použití násilí a museli ho znát zevnitř. Tvrdil, že bezpečně věděli, kde má rodina uložené peníze. "Zradil jsi mého tátu, zradil jsi Frantu Mrázka a chtěl jsi zradit i (Tomáše) Pitra," řekl Běla směrem ke Šrytrovi.
Šrytr uvedl, že byl v minulosti podezřelý z incidentu, při němž o několik měsíců později někdo na Bělův dům vypálil protitankové raketové střely. "Moje práce to nebyla. Sám jsem za Bělou jel a vysvětlil jsem mu to. Tehdy jsem ho viděl naposledy," řekl Šrytr. Vražda v Úvalech se stala o čtyři měsíce později.
V médiích se krátce po vraždě Běly objevily informace, že za vraždou stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, který byl zavražděn o deset let později. Běla mladší uvedl, že po vraždě s Mrázkem mluvil a ten mu řekl, že v případu "prsty" nemá.
Šrytr potvrdil, že po odchodu od Běly začal pracovat pro Mrázka. Podle něj byly v 90. letech vztahy obou hlav podsvětí nejprve přátelské. Šrytr se domnívá, že si Mrázek Bělu najímal na "černou či násilnou práci", později se nepohodli.
Policie případ objasnila před rokem, kdy zbývalo několik týdnů do jeho promlčení. Šrytr s Kacem byli zadrženi na základě nových svědeckých výpovědí, které detektivové získali. "Nic jsem neudělal, nejsem si vědom ničeho," řekl Kaco. Se Šrytrem v minulosti pracovali u speciální policejní zásahové jednotky URNA.
Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu. Mezi veřejností v soudní síni byl například šéf tohoto týmu Martin Baláž.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.