Až šest let po tragické nehodě, která stála život jejich jednadvacetiletého syna Viktora, se manželé Hartovi dočkali alespoň minimální satisfakce. Plzeňský krajský soud jim přiklepl odškodné ve výši 240 tisíc korun. Podobné částky má jednatel cestovní kanceláře Vlna, která "zájezd smrti" organizovala, Eduard Knapp zaplatit i ostatním pozůstalým.
Po vinících havárie, na jejíž následky zahynulo celkem dvacet lidí, požadovali manželé Hartovi v součtu čtyři miliony korun. Předem jim však bylo jasné, že mají šanci vysoudit jen zlomek částky.
"Nejde nám o peníze, syn není na prodej. Jen jsme chtěli, aby se stanovil nějaký závěr pro pozůstalé, kteří přijdou v autobuse o příbuzné, co smějí a jak je možné je odškodnit," vysvětluje motivaci žaloby Karel Hart.
ČTĚTE TAKÉ: Soud rozhoduje o finanční náplasti za havárii u Nažidel
Dnešní verdikt Krajského soudu v Plzni, který jednateli cestovky ukládá zaplatit manželům 240 tisíc korun, jej přesto příliš nepotěšil. "Nemělo smysl, aby verdikt žádal miliony, když se podle všeho nedostaneme ani k této částce. Považujeme to za ukončenou záležitost," tvrdí Hart.
Stejná tragédie, stejné peníze
Už dopoledne přitom soudce Martin Šebek vynesl podobný verdikt. Jednatele Knappa v něm uznal vinným za zásah do soukromí jedné z obětí a její matce přiznal náhradu ve výši 200 tisíc korun.
Pozůstalí se ve sporech po Nažidlech vesměs domáhali odškodnění žalobou. Ztrátou svých nejbližších podle ní utrpěli nemajetkovou újmu a zásah do svých práv na ochranu osobnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Řidič od Nažidel zůstává za mřížemi
Rozhodnuto: pozůstalí od Nažidel dostanou 800 tisíc
Další odškodnění: pozůstalí od Nažidel dostanou 400 tisíc
Chtěli také omluvu. A to nejen od jednatele, ale i od přepravce Milana Jurštáka. Ten však trestu unikl. Jeho společnost je od července 2004 v likvidaci a podle soudu tak platit nemusí. "Je to hrozné, ten náš právní řád. Jak takhle někdo může uniknout trestu, to nepochopím. Je smutné bydlet a žít v této zemi," uzavírá Hart.
Foto: archiv TÝDNE, ČTK