Soud zamítl Dalíkovu žalobu na stát
26.03.2009 13:24
Městský soud v Praze zamítl žalobu firmy Marka Dalíka New Deal Communications, která chtěla po státu 5,2 milionu korun kvůli aféře s bývalým poslancem Zdeňkem Kořistkou. Informoval o tom server iHNed.cz.
Dalík u soudu požadoval satisfakci za to, že ho v roce 2004 stíhala policie. Vyšetřování nic neprokázalo a firma, v níž je Dalík šéfem představenstva, zažalovala stát s tím, že vinou policie ztratila klienty. Dalíkova firma chtěla vzniklou škodu uhradit po dvou ministerstvech - vnitra a spravedlnosti.
V kauze bývalého poslance Kořistky vyšetřovala policie jeho tvrzení, že mu Dalík spolu s dalším mužem nabídli úplatek, když jako poslanec nepodpoří novou vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Dalíkova firma zažalovala stát hlavně kvůli novinovým článkům. Po vypuknutí aféry totiž anonymní zdroj z Policejního prezidia novinářům řekl, že detektivové mají proti spolupracovníkovi Mirka Topolánka (ODS) Dalíkovi dost důkazů a že se podívají i na hospodaření firmy New Deal Communications. Právě tahle zmínka podle žaloby způsobila firmě škodu.
ČTĚTE TAKÉ: Opozice dusí vládu. Poslanci mají řešit Dalíka a Krakatici
Podle soudkyně Naděždy Javůrkové stát nemůže za to, co novináři napíšou. Z tohoto důvodu by měl Dalík prý zažalovat spíš vydavatele novin, a pokud někdo z vedení policie něco do médií vyzradil, pak šlo o chybu jednoho člověka.
"Byl by to exces, za který stát nemůže nést zodpovědnost," prohlásila Javůrková. Dalík je podle ní navíc veřejně známou postavou a významným akcionářem firmy, a tak musí snést, že se jeho kauze novináři věnovali víc. Žalobu na stát podal Dalík už v srpnu 2006. Případ nejdříve řešil Obvodní soud pro Prahu 2, který loni žalobu premiérova přítele odmítl. Definitivně rozřešit otázku, zda Dalíkovi náhrada náleží, měl odvolací Městský soud v Praze.
ČTĚTE TAKÉ: Marek Dalík records
Dalík s lobbistou Janem Večerkem se Kořistku údajně pokusili uplatit v roce 2004. Kořistka tehdy uvedl, že mu spolupracovník šéfa ODS Dalík a lobbista Večerek nabídli desetimilionový úplatek a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Oba to od začátku odmítali. Dalíka a Večerka nakonec kvůli Kořistkovu tvrzení prověřovala protikorupční policie. Obvinila je z toho, že peníze a místo velvyslance nabídli z pověření ODS. Žalobce je nejdřív odmítl vzít do vazby a později jejich stíhání zrušil. Případ byl dvakrát odložen, verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně.
Foto: Karel Šanda, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.