Ministrův zásah
Soudce prý ovlivňoval kauzy, Blažek ho postavil "mimo hru"
12.12.2012 17:12 Aktualizováno 12.12. 20:47
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek dočasně zprostí funkce soudce brněnského městského soudu Jiřího Peška. Protikorupční policie jej obvinila z ovlivňování kauz. Zproštění bude platit do pravomocného ukončení trestního stíhání.
Ministr podle ní dnes odeslal oznámení o zahájení řízení a soudce se k němu má možnost do tří dnů od doručení vyjádřit. "Neprodleně po uplynutí lhůty ministr rozhodne o dočasném zproštění výkonu funkce soudce," řekla mluvčí.
Peškovo vyjádření se nepodařilo získat, podle informací České televize (ČT) si vzal dovolenou a k případu se nechce vyjadřovat. Mluvčí Městského soudu v Brně Gabriela Stočková dnes řekla, že nyní je vše na rozhodnutí ministerstva. Soud zatím obdržel pouze nekonkrétní zprávu, že jeden ze soudců je stíhán za zneužití pravomoci a zasahování do nezávislosti soudu.
Peškova provinění
Protikorupční policie obvinila Peška z nepřípustného ovlivňování několika kauz. Svým kolegům údajně poskytoval materiály, které mohly případně znevěrohodnit svědky. ČT uvedla, že se prý snažil zdiskreditovat svědky v korupční kauze bývalého starosty Brna-Žabovresky Aleše Kvapila a někdejšího tajemníka Brna-středu Radovana Novotného.
"Zřejmě nejznámější jihomoravskou korupční kauzu rozhodoval soudce Miloš Ždárský, právě za ním obviněný Pešek přišel s obálkou, ve které byly dokumenty, které zpochybňovaly svědka v tomto případu," uvedla dnes televize. Podle Peškova obhájce Michaela Buchlovského ale jeho klient o obsahu obálky nic nevěděl. O její doručení jinému soudci ho údajně požádal policejní vyšetřovatel, což prý byl běžný kolegiální postup. "Je tedy absolutně nesmyslné, že by tímto jednáním mohl zasahovat do nezávislosti soudu," řekl ČT Buchlovský.
Peníze utužují kolektiv
Kvapil s Novotným (oba dříve ODS) žádali podle pravomocného rozsudku nejprve čtyři miliony korun, pak dva a nakonec milion korun za to, že Kvapil pomůže získat podnikateli Jiřímu Štoplovi povolení pro stavbu obchodně-administrativní budovy Sonocentrum v Žabovřeskách. Oba muži dostali za úplatkářství čtyři roky vězení a vysoké pokuty. Od loňska si odpykávají trest.
Pešek měl podle státního zástupce také svému spřátelenému advokátovi přidělovat drtivou většinu případů, kdy měl vystupovat ex offo, tedy v situaci, kdy je advokát placen státem. Údajně se také snažil ovlivňovat rozhodování svých kolegů a poskytoval jim materiály, které mohly případně znevěrohodnit svědky.
V minulosti podle ČT Pešek rozhodoval například při zmírnění trestu pro řidiče autobusu, který v roce 2003 havaroval u Nažidel. Při neštěstí zemřelo 20 pasažérů. V roce 2005 byl kárně potrestán důtkou za průtahy při vyřizování případů zanedbání povinné výživy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.