Bývalý krajský soudce z Českých Budějovic Evžen Sedlecký, který během přestávek přímo v jednací síni okrádal advokáty, dostal v pondělí roční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun. Informovaly o tom Hlavní zprávy TV Barrandov. Soud prokázal, že Sedlecký postupně během roku a půl odcizil hotovost nejméně patnácti lidem, a to v celkové výši přes 54 tisíc korun. Když se na jeho krádeže přišlo, vzdal se funkce soudce a později požádal, aby se celé hlavní líčení konalo bez něho.
Jeho tvář se v médiích nikdy neobjevila, jméno si ale pošpinil tak, že je už rok a půl nezaměstnaný. Chytrý, oblíbený, erudovaný - takový byl krajský soudce Evžen Sedlecký, který na jihu Čech řešil zejména obchodní spory. Jenže pak se ukázalo, že krade. "Nebylo to nic příjemného, rozhodovat o vině nebo nevině svého kolegy. To, že byl soudcem, ale automaticky nepředpokládá nějaké jeho osobní kvality a neznamená to, že by takového činu nebyl schopen," řekla krátce po rozsudku samosoudkyně Jitka Drábková.
Přestože neexistoval žádný přímý důkaz a Sedleckého nikdo nechytil při krádežích za ruku, podle soudkyně Drábkové bylo nepřímých důkazů na jeho usvědčení dost. Přesvědčily ji zejména svědecké výpovědi poškozených. Přestože se neznali, velmi podobně u soudu popisovali princip, jakým si soudce k cizím penězům pomáhal. "Během jednání najednou oznámil, že si potřebuje něco promyslet, a vyzval nás k odchodu z místnosti s tím, že věci si tam můžeme nechat," popsal svou zkušenost svědek Petr Habina, který až později přišel na to, že se mu z peněženky ztratily dvě dvoutisícové bankovky. Přemýšlel, kdo mu je mohl vzít, ale že by byl zlodějem soudce, tomu se zdráhal uvěřit. Ke krádežím soudce často využíval i přestávku před vyhlášením rozsudku.
Past sklapla až předloni v létě. Nastražili ji dva advokáti, kteří v jednom sporu zastupovali protistrany - Jan Taraba a Petra Schinnenburgová. Oběma totiž zmizely peníze už v březnu 2011. Proto se před dalším jednáním u soudce Sedleckého domluvili, že si ověří, zda jim hotovost nevzal právě on. "Na papír jsme si opsali čísla bankovek, které jsme měli v peněženkách, a s tím jsme odešli k soudu," přiblížil jejich plán písecký advokát Taraba a pokračoval: "Pan soudce jednání opět přerušil s tím, že si potřebuje něco ujasnit, a řekl, že máme jít na chodbu. Stáli jsme venku a přemýšleli jsme, co se asi děje za zavřenými dveřmi v jednací síni. Kuli jsme plány, co uděláme, když zjistíme, že peníze v peněženkách nemáme. Nakonec jsme se domluvili, že se podívám já, jestli mi něco chybí, a když bude všechno v pořádku, tak na kolegyni kývnu."
Stejně jejich plán u soudu popisovala i Schinnenburgová, která žije a provozuje svoji advokátní praxi v Německu. "Po přestávce jsme vešli dovnitř, pan Taraba se podíval do peněženky, kývl a já jsem si oddychla, že jsme se oba spletli. Moje strana pak spor vyhrála, vyšli jsme na chodbu a tam nás napadlo podívat, jestli i moje peněženka je v pořádku. Měla jsem dvě - jednu s českými korunami a druhou s eury. Obě byly vybrané, tak jsme to šli oznámit vedení soudu," řekla v jednací síni Schinnenburgová.
Sedlecký později na chodbě zpozoroval, že oba advokáti z budovy soudu neodešli a jdou k předsedovi soudu. Za chvíli tam přišel také a to s tím, že se v místnosti, kde soud probíhal, našly na zemi nějaké peníze. Že by je ukradl, popřel. Když se pak případ dostal do médií, najednou se ozvali další lidé, že se jim u téhož soudce stala podobná věc.
Policii se nakonec podařilo shromáždit důkazy o celkem osmnácti krádežích, některé advokáty totiž obral o hotovost opakovaně. Sedlecký k soudu přijít odmítl, poslal omluvenku od lékaře a požádal, aby se jednání konalo v jeho nepřítomnosti. Zřejmě se ale chtěl vyhnout médiím a setkání s okradenými. Prostřednictvím advokátky se hájil tím, že jde o komplot a svědci se chtějí jenom zviditelnit v médiích. Soudkyně ale takové obhajobě neuvěřila. K dispozici totiž měla i audiozáznam od jednoho z okradených, který si u soudu nahrával zvuk na svůj nový iPad. Protože nevěděl, jak ho vypnout, nechal nahrávání běžet i o přestávce, kdy zůstal v jednací síni Sedlecký sám.
"Tam je přesně slyšet, jak se obžalovaný pohybuje po té místnosti, jak otevírá několik různých zavazadel, vyndává peněženky a cvakají tam přezky tašek," zdůraznila v odůvodnění rozsudku samosoudkyně Jitka Drábková s tím, že i to byl důležitý důkaz. Sedleckého nakonec potrestala jedním rokem vězení s podmíněným odkladem na 36 měsíců a peněžitým trestem ve výši 30 tisíc korun. Pokud tuto částku bývalý soudce nezaplatí, má jít do vězení na půl roku. Většině okradených by měl také uhradit škodu. Státní zástupce Karel Prokop ale považuje trest za mírný, a tak se proti němu na místě odvolal.