Na místo aby se staral o majetek zkrachovalé firmy Transporta Chrudim, pečoval konkurzní správce zejména o vlastní kapsu. K takovému závěru došel Krajský soud v Hradci Králové, který v pátek třiašedesátiletého správce Jaroslava Wimmera poslal na šest let za mříže. Wimmer si totiž přivlastnil 136 milionů korun.
Muž podle obžaloby vyváděl miliony z konkurzní podstaty firmy a posílal je na cizí účty. Tam byly vybírány v hotovosti a poskytovány dalším lidem jako osobní půjčky. Tučné úroky z půjček pak inkasoval samotný správce.
Miliony nenávratně mizely
"V době od března do října 2003 postupně vybral z účtu konkurzní podstaty společnosti Transporta Chrudim šestnáct milionů korun," říká státní zástupkyně Eva Jirásková. "Peníze použil pro vlastní potřebu a postupně je vracel. Poslední splátka dorazila v červnu 2003," dodala.
Další neoprávněný výběr z účtu provedl Wimmer v listopadu a prosinci 2003. Tentokrát postupně vybral přes 68 milionů korun. Peníze převedl na účet společnosti Centrální banka pohledávek v Litvínově, odkud putovaly k dalším lidem, kteří je využili jako osobní půjčky. Za to dostal správce odměnu ve výši pět až 10 milionů. Vyvedené peníze se však už zpátky nevrátily. Wimmer je totiž jistil neobchodovatelnými bezcennými akciemi firmy Agrocentrum Břeclav. Věřitelé Transporty tak přišli o 68 milionů korun.
Stejný osud pak podle obžaloby postihl dalších 42 milionů patřících do konkurzní podstaty. "Obžalovaný je bez vědomí věřitelského výboru převedl na účet společnosti Bridge. Hotovosti se pak, po několika převodech, znovu chopili další lidé, aby ji využili pro své potřeby," říká žalobkyně Eva Jirásková. "Správce opět dostal odměnu ve výši jedno až dvě procenta z převedené částky. Miliony, znovu 'zajištěné' bezcennými akciemi Agro Centrum, se však už na účet Transporty nevrátily," dodala.
Obžalovaný správce konkurzní podstaty u soudu popřel, že by peníze z konkurzní podstaty vyváděl za účelem vlastního zisku. "Nikdy jsem z toho nic neměl. Pouze jsem se snažil peníze na účtě konkurzní podstaty co nejvíce zhodnotit. To proto, aby konkurz nebyl koncem firmy, ale jejím novým začátkem," vyprávěl u soudu.
Správce nosil pistoli s tlumičem
Soud však nezkoumal v první řadě motivaci. Zajímala ho hlavně skutečnost, že muž překročil své pravomoci. "Transporta Chrudim neměla ve své působnosti žádné aktivity v oblasti investic a nebo půjčování peněz. Ani správce konkurzní podstaty se tedy nemohl pouštět do podobných aktivit," řekl v odůvodnění rozsudku soudce Petr Mráka. Wimmera pak odsoudil za zpronevěru a porušování povinností při správě cizího majetku. K tomu přidal i nedovolené ozbrojování.
Jaroslav Wimmer si totiž ke zbrani Bereta model 87, kterou držel legálně, pořídil i náhradní hlaveň. A pak i tlumič. Ani na jeden z doplňků, které je možné vlastnit jen na zvláštní povolení, však neměl potřebné doklady.
PSALI JSME: Správce Transporty má na krku stomilionový podvod
Rozsudek nad správcem konkurzní podstaty však není pravomocný. Advokát obžalovaného si ponechal lhůtu k vyjádření a státní zástupkyně se odvolala. "Vzhledem k rozsahu a závažnosti trestné činnosti se mi zdá trest nepřiměřeně nízký," dodala žalobkyně Eva Jirásková.
Foto: Jiří Máslo