Metanolová aféra v Česku má už 23 obětí a další otrávení přibývají, asi čtyři desítky jsou v nemocnicích. Na Slovensku od 17.00 platí zákaz dovozu a prodeje alkoholu z ČR, omezení se týká tak jako v tuzemsku lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent. Obdobné opatření má Polsko a zostřenou kontrolu lihovin z Česka a Polska nařídilo Rusko. Vláda zvažuje, jak zmírnit částečnou prohibici, která platí od pátečního večera.
Ministr financí Miroslav Kalousek v úterý uvedl, že kabinet se snaží postupnými kroky v řádu několika dnů začít uvolňovat prodej bezpečného alkoholu. Ministr zdravotnictví Leoš Heger odhaduje, že příprava takového kroku potrvá přibližně týden. Je podle něj třeba najít "právně únosný způsob" jak označit nezávadný alkohol. O problému má ve středu jednat vláda. Ve Sněmovně o něm chtěla diskutovat opozice, ale neuspěla. Téma smrtícího alkoholu však příští týden zaměstná i ministry zemědělství členských států EU. Podle zjištění má český ministr Petr Bendl své kolegy informovat o situaci v ČR a o přijatých opatřeních.
Je možné, že se setká i s eurokomisařem pro zdraví a ochranu spotřebitele Johnem Dallim.
Policie při vyšetřování kauzy otrav metylalkoholem sice pokročila od prodejců k distributorům, zdroj závadného alkoholu ale stále nezná. Kriminalisté i krizový štáb se však domnívají, že případ je velmi pravděpodobně trestným činem z nedbalosti. Vyšetřování kauzy metanol bude zřejmě pro celou Českou republiku dozorovat státní zástupce zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Roman Kafka.
Celoplošný zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent vytváří ekonomický tlak na tuzemské likérky. Frýdecko-místecká AB style zastavila výrobu. Pokud bude prohibice trvat déle, propustí zaměstnance. Teď jsou na 60 procentech platu. Výrobci nejnověji reagují na omezení dovozu lihovin na Slovensko. Některé mění výrobní plány a nahrazují původní výrobky zbožím pro jiné trhy. S pomocí oborového sdružení apelují na evropské orgány kvůli zmírnění dosavadního zákazu prodeje v ČR. Stěžují si, že ačkoli řadu let upozorňují na černou výrobu, nakonec na to doplatí jen oni. Obchodním řetězcům i menším obchodníkům zatím částečná prohibice v ČR způsobila ztrátu na tržbách ve výši 150 milionů korun, vyplývá z průzkumu Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Pozornost vyvolala slova norského lékaře Knuta Erika Hovdy, který minulý týden přivezl do ČR účinný lék pro otrávené. Po návratu do vlasti vyšlo v norském deníku Verdens Gang jeho vyjádření, které vyznělo jako kritika Česka za nezvládání metanolové aféry. Hovda se ale později proti této interpretaci ohradil, list ho prý citoval špatně. Podle deníku Hovda řekl, že české úřady nemají o situaci v zemi přehled a nemají nad ní kontrolu. České ministerstvo v reakci na to uvedlo, že lékařovo vyjádření se liší od toho, co říkal v ČR. Hovda ale uvedl, že jeho slova deník posunul. "V norštině jsem řekl toto: Alkoholový skandál se rozrůstá a není dosud pod kontrolou... Tak, jak situace vypadá teď (bylo to před dvěma dny), nemá (policie) přehled a plnou kontrolu," řekl lékař. Pochválil prý také české zdravotníky zaskvělou práci.
Slováci: zákaz kořalky z Česka
Anketa:
Souhlasíte se zákazem prodeje tvrdého alkoholu, který vláda vyhlásila kvůli otravám metanolem?
Slovensko v reakci na sérii otrav metanolem v Česku zakázalo dovoz a prodej lihovin z Česka. Zákaz prodeje alkoholických nápojů dovezených z Česka s výjimkou piva a vína už od neděle zavedlo Polsko.
"Zákaz by měl trvat do doby, dokud Česká republika nedostane situaci pod kontrolu," řekl
slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek. Dodal, že detaily ohledně zákazu importu a distribuce českého alkoholu budou známy později.
Jahnátek nepřímo kritizoval českou vládu za to, že nerozhodla o zákazu vývozu alkoholu z Česka, když zavedla prohibici na konzumaci lihovin. "Pokládáme rozhodnutí české vlády
za nedostatečné, nechrání občany okolních zemí," zdůraznil slovenský ministr. Nekvalitním českým alkoholem se na Slovensku otrávili čtyři lidé. Všichni pili slivovici, kterou si muž z východního Slovenska objednal přes internet v Česku. Podle lékařů jsou všichni mimo ohrožení života. V obchodech, hospodách ani restauracích slovenští inspektoři alkohol s vysokým obsahem metanolu dosud nenašli.
Tři Vietnamci v nelegální stáčírně alkoholu
Kvůli rostoucímu počtu lidí otrávených metanolem pravidelně zasedá krizový štáb, který zřídila vláda ve středu, a policie posílila speciální tým Metyl. Obviněno je 24 lidí, police provedla více než 40 domovních prohlídek, při nichž zadržela mimo jiné několik padesátilitrových a třicetilitrových sudů s třicetiprocentním obsahem metanolu.
Policisté zatím dál hledají zdroj smrtelných otrav. Poblíž Plesné na Chebsku objevili v pondělí odpoledne dobře vybavenou nelegální stáčírnu alkoholu a zatkli v ní tři cizince, kteří nyní čekají na rozhodnutí o vazbě. V zemědělské usedlosti našli policisté zařízení ke stáčení alkoholu, etikety, uzávěry na láhve, různě velké prázdné lahve a přibližně 100 tisíc kolků, jejichž pravost zjišťují. Podle posledních informací ale ve stáčírně metylalkohol nebyl.
V nelegální stáčírně bylo osm různých druhů napodobenin originálních značek alkoholu. Přes 1000 litrů alkoholu zajistili kriminalisté v různých lahvích již zabalené a připravené k distribuci. Také bylo zajištěno několik set litrů lihu neznámého původu v plastových barelech. "Na místě byly odebrány vzorky různých látek k expertize. Akce se zúčastnilo podílelo 30 policistů, celníci a hasiči," řekla mluvčí krajské policie Kateřina Böhmová. Zadržení cizinci jsou podle informací ČTK Vietnamci, policie to nechtěla komentovat.
Alkohol na dobírku
Už od pátku je v Česku prohibice, kterou vyhlásila vláda. Snaží se toho využít první podnikavci. Na internetu se objevil inzerát, ve kterém muž z Košic nabízí Čechům alkohol na dobírku. Upozornil na to portál Sme.sk.
"Prodám jakýkoliv alkohol do Česka na dobírku, alkohol všeho druhu, cena dohodou," tvrdí nabízející v inzerátu. K alkoholickým nápojům, které se dají koupit v obchodech, si účtuje padesátiprocentní přirážku. Takové podmínky prý nabídl i redaktorovi Sme, který se vydával za zájemce o jeho zboží. Inzerát se na slovenském internetu objevil v sobotu, tedy den poté, co česká vláda zakázala prodej nápojů obsahujících více než 20 procent alkoholu.
Podle Sme.sk do pohraničí mnoho "alkoholových turistů" z Česka zatím nakupovat nejezdí. Nicméně pokud bude částečný zákaz prodeje v ČR pokračovat, očekávají slovenští obchodníci větší příliv českých zákazníků. "Předpokládáme, že se zvýší prodej zejména slovenských lihovin," řekl Martin Katriak z představenstva společnosti Coop Jednota Slovensko.
Podle portálu pravda.sk bude během úterý slovenská ministryně zdravotnictví jednat s ministrem zemědělství a financí o možném zákazu dovozu a prodeje alkoholu z Česka. "Zvažujeme, zda je pro ochranu občanů dostatečné je informovat, nebo zda není bezpečnější přistoupit k opatření, a to k zákazu prodeje a dovozu českého alkoholu," citovala Pravda.sk ministryni zdravotnictví Zuzanu Zvolenskou.
Zákaz prodeje alkoholických nápojů dovezených z Česka s výjimkou piva a vína od neděle zavedlo Polsko.
Pět nových otrav během 24 hodin
Podle posledních informací je v současnosti potvrzeno 23 obětí jedovatého alkoholu. Pitvy již dalších zemřelých však mohou počet obětí zvednout až na 25. Další desítky otrávených lidí jsou hospitalizovány. Během uplynulých 24 hodin nemocnice přijaly dalších pět pacientů.
Kolem desáté hodiny večer záchranáři přivezli do nemocnice čtyřicetiletého muže z Ostravy, o něco později jeho devětačtyřicetiletého známého z Frýdecko-Místecka. Už předtím byla otrava zjištěna u třiasedmdesátiletého muže z Karvinska, podle lékařů je jeho stav velmi vážný.
"Čtyřicetiletému muži v krvi naměřili obsah promile metylakoholu, ale žádný alkohol," řekl mluvčí ostravské nemocnice Jiří Maléř. Pacient je na jednotce intenzivní péče a byl připojen na umělou ledvinu. Muž záchranářům řekl, že popíjel se svým známým z Frýdecko-Místecka. "Zatím nepociťoval zdravotní obtíže a do nemocnice se odebral až po apelu policistů k lékařskému vyšetření," uvedla Holčáková.
Zatím poslední tři obvinění padla v souvislosti s úmrtím devětadvacetiletého muže z Veselí nad Moravou, který v úterý podlehl otravě metanolem po týdenním pobytu v nemocnici. Žena a dva muži mu patrně prodali alkohol, kterým se později otrávil.
Někteří otrávení zůstávají v kritickém stavu. Na druhou stranu u některých pacientů se stav zlepšil, mimo jiné po podání fomepizolu, který dovezl do Česka právě norský toxikolog Hovda.
Současná série otrav metanolem v číslech |
15 - počet dnů od úmrtí první oběti otravy metylalkoholem (3. září). 21 - tolik osob již zemřelo na otravu metylalkoholem; u několika dalších zemřelých se čeká na výsledky pitev. asi 40 - současný počet pacientů hospitalizovaných v celé ČR kvůli intoxikaci metanolem. 100 000 - statisíce korun údajně stojí léčba jednoho otráveného metylalkoholem. 27 - policistů je v celé republice členy zvláštního vyšetřovacího týmu Metyl. přes 20 - počet osob, jež byly v souvislosti s kauzou jedovatého alkoholu doposud obviněny policií. 4 - tolik dnů se již v Česku nesmí kvůli riziku otravy prodávat lihoviny s obsahem alkoholu 20 procent a vyšším. 2 - země již zakázaly dovoz lihovin z ČR (Polsko a Slovensko). 200 000 000 - až o tolik korun tržeb přijdou české restaurace za každý den prohibice podle průzkumu společnosti Mag Consulting. 150 000 000 - takovou ztrátu na tržbách zatím způsobila prohibice obchodním řetězcům i menším obchodníkům podle průzkumu Svazu obchodu a cestovního ruchu. 15 000 000 - zhruba o tolik korun denně přicházejí na čistých tržbách v důsledku prohibice výrobci a dovozci lihovin. 25 000 000 - o tolik korun přichází státní pokladna denně v důsledku zákazu prodeje lihovin podle odhadu náměstka ministra financí Ladislava Minčiče. |