Toflův gang: soud poslal do vězení jedenáct lidí

Domácí
28. 2. 2014 10:40
Bývalý policista Miloš Almásy dostal nejvyšší trest.
Bývalý policista Miloš Almásy dostal nejvyšší trest.

Brněnský krajský soud poslal jedenáct členů takzvaného Toflova gangu, který podle obžaloby vydíral podnikatele, na tři až devět let do vězení. Část z nich dostala vysoké pokuty. Soud dospěl k závěru, že se po právní stránce nepodařilo prokázat, že skupina obžalovaných, mezi kterými bylo několik bývalých policistů, byla skutečně organizovaným gangem. Tvrdil to státní zástupce Martin Brzobohatý. Verdikt není pravomocný. Část odsouzených se odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci. Soudce Miloš Žďárský zdůraznil, že hlavní postavou kauzy byl expolicista Michal Tofl. V roce 2010 jej zastřelili. Pokud by žil, patřil by asi k hlavním odsouzeným.

Nejvyšší trest dostal bývalý policista Miloš Almásy, který údajně s Toflem vydírání organizoval. Soud Almásyho poslal na devět let vězení a udělil mu pokutu 1,2 milionu korun. Osm let vězení a 600 tisíc korun pokuty dostal expolicista Eduard Slanina. Sedm let ve vězení by měl strávit Radoslav Petr. Pro nedostatek důkazů byli zproštěni viny Rudolf Setvák a Eduard Polák.

Proces byl rozložen na 59 soudních jednání. Soud při něm k 20 bodům obžaloby vyslechl bezmála 180 svědků. "Že nejsou důkazy o existenci Tofla gangu, to neznamená, že Tofl trestnou činnost nepáchal. Pokud by stanul před soudem, tak by byl s velmi vysokou mírou pravděpodobností uznán vinným ve 12 bodech obžaloby. Z našeho pohledu to byla osoba nejvýznamější," uvedl soudce. Zdůraznil, že členové gangu se coby policisté či bývalí policisté snížili pod úroveň lidí, jejichž trestnou činnost ve službě vyšetřovali. Většina z nich vinu popírá.

Státní zástupce Martin Brzobohatý navrhoval obžalovaným podstatně vyšší tresty. Podle něj by měli strávit mnozí z nich za mřížemi až o pět let více. Žalobce ale odkazoval na to, že údajná skupina byla zločineckou organizací. Soud mu nedal za pravdu. Žďárský k tomu řekl, že scházely další podpůrné důkazy; svědectví anebo policejní odposlechy obžalovaných.

Podle spis se skupina dopustila 20 vydírání zahrnujících i úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, zločinného spolčení, návodu na ublížení na zdraví, loupeže, podplácení a účasti v organizované zločinecké skupině. Na vydírání prý vydělala miliony. Odhalena byla po 12 letech. Odsouzení si na podnikatele vymysleli obvinění a následně mu nabídli, že jeho kauzu nechá zahladit, pokud za to ovšem zaplatí.

Mezi vydíranými byl dnes už bývalý senátor z Blanenska za ODS Vlastimil Sehnal. Obžaloba uvádí, že gang hrozil obětem vraždami i únosy dětí. Pouze Almásy vinu částečně přiznává s tím, že poskytoval nestandardní právní poradenství, při něm ale prý nikdy nepoužíval výhrůžek nebo dokonce jakéhokoli násilí.

Před soudem by stanul také Tofl. V červnu 2010 ho ale vrazi zastřelili v Brně-Žebětíně před jeho domem. Vraždu si objednal kvůli finančním sporům s ním podnikatel Petr Pavel Bezděkovský. Po zatčení spáchal ve vězení sebevraždu. Za zastřelení Tofla poslal loni v říjnu Krajský soud v Brně na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ