Státní zástupkyně Daniela Smetanová dnes před táborským krajským soudem navrhla tresty pro dvanáct obžalovaných v kauze podezřelých konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Nejpřísnější trest - dvanáct let vězení - požaduje právě pro Berku. Hlavním aktérům v kauze navrhla také zákaz činnosti na deset let a propadnutí veškerého majetku.
Údajné zločinné spolčení podle obžaloby způsobilo deseti podnikům škodu 264 milionů korun a dalších 200 milionů korun se z firem pokusilo odčerpat.
Vladislav Větrovec, který byl údajnou hlavou skupiny, by podle žalobkyně měl jít do vězení na deset let, stejně jako konkurzní správce Daniel Thonat a Petr Tuhý. Karel a Miroslava Melicharovi, kteří údajně legalizovali peníze z konkurzů, by měli jít do vězení na osm let a stejný trest navrhla státní zástupkyně Luboru Kindlovi a soudnímu znalci Martinu Jurenkovi sedmiletý trest vězení.
ČTĚTE TAKÉ: Soud osvobodil Vladislava Větrovce, komplice Berky
Soudce v kauze zmanipulovaných konkurzů pochybil
Pro Jana Harangozzo, který podle obžaloby společně s Větrovcem uplácel bývalého sekčního šéfa Nejvyššího bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišu, požaduje žalobkyně podmíněný trest. S podmínkou by podle ní mohli vyváznout i konkurzní správkyně Marta Čiháková a znalec Petr Hlavatý. Pro Šišu navrhla Smetanová trest čtyři roky vězení.
Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů.
Majetek rozprodali pod cenou
Skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Vybírala si přitom podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka.
Vedle Union banky jde o podezřelé konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny, Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře, Mostecké obchodní sdružení a Grafostroj Cvikov.
Foto: ČTK