Účinný trest. Z domova se muselo klidit už 11,5 tisíce násilníků

Domácí
2. 2. 2017 04:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Kvůli domácímu násilí muselo loni nuceně opustit svůj dům či byt 1316 lidí, kteří ubližovali svým blízkým. To je o deset více než v roce 2015. Od roku 2007, kdy se tato možnost stala součástí českých zákonů, policie vykázala z domova 11 577 násilníků. Vyplývá to ze statistik Bílého kruhu bezpečí, který pomáhá obětem trestných činů.

Kvůli domácímu násilí muselo loni nuceně opustit svůj dům či byt 1316 lidí, kteří ubližovali svým blízkým (ilustrační foto).Mezi vykázanými byl loni například 39letý muž z Olomouce, který v listopadu v jednom z olomouckých bytů nejprve nadával a poté vyhrožoval zabitím 28leté družce, přičemž v ruce držel nůž. "Žena z bytu utekla. Když se do něj vrátila, muž ji opět fyzicky napadl," popisuje jeden z případů, které by mohly sloužit jako modelové, olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková. "Žena vše oznámila na policii. Muž však před příjezdem policistů z bytu utekl. Napadení poškozené si nevyžádalo lékařské ošetření," dodává Urbánková.

Mezi vykázanými byl loni například 39letý muž z Olomouce.Zdaleka ne vždy se ovšem jedná o násilí mezi partnery. Stejně často jsou oběťmi senioři, na které útočí jejich potomci. Podle statistik, které před časem zveřejnilo sdružení Život 90, tají své špatné zkušenosti s dětmi a dalšími příbuznými až 84 procent starších lidí. Často je důvodem - podobně jako u týraných žen - nedostatek finančních prostředků, stud nebo nemožnost odejít jinam.

Od roku 2007 má policie možnost vykázat násilníka z domu až na deset dnů. Podle statistik Bílého kruhu bezpečí k tomu přikročila už ve více než 11,5 tisíce případů. Nejvíce jich bylo v roce 2011, a to 1430. Loni k tomuto kroku musela přikročit v 1316 případech. Nejvíce jich bylo v Praze, 206, a Ústeckém kraji, 181. Nejmírnější byla policie v Plzeňském kraji, kde vykázala jen 26 násilníků.

Jak se bránit násilníkovi

V případě napadení zavolejte policii - 158.

Před příjezdem policie neodklízejte případné stopy po násilí.

S policií se snažte mluvit bez přítomnosti partnera (například v jiné místnosti).

V případě ublížení na zdraví navštivte odborného lékaře a nechejte si vypracovat odbornou zprávu.

Pokud je to jen trochu možné, neodcházejte bez dětí, později by mohlo být pro vás obtížné je získat zpět.

Zdroj: Policie.cz

 

Autor: - pcl -Foto: , ČTK/Babej Ivan/ČTK/Štěrba Martin/Horázný Josef/Bouda Martin

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ