O mobilní telefon přišlo alespoň jednou v životě hodně lidí. V Česku se totiž ročně ukradne přes 17 tisíc mobilů. Leckdo jistě přemýšlel o jeho dalším osudu a o tom, kdo telefon asi používá po něm. Sedmadvacetiletému Jakubovi z Prahy posílá nový majitel ukradeného telefonu vzkazy přes sociální síť. Je jasné, že z české metropole se mobil přestěhoval na ukrajinsko-rumunskou hranici.
Jedna jízda tramvají, chvilka nepozornosti a bylo po telefonu. Jakub V. už sice nikdy svůj mobil neuvidí, zato se mu jeho nový majitel pochlubil fotogalerií králíkárny a dobře živenými ušáky. Na Jakubův profil sociální sítě propojené s telefonem totiž zřejmě omylem vkládá fotky z uloupeného mobilu.
"Byla mi ukradena celá taška i s telefonem. Asi po týdnu jsem zjistil, že se mi na sociální síti začaly objevovat fotografie, které jsou i dohledatelné podle GPS," popisuje původní majitel telefonu. "Jedná se o nějakou oblast na hranicích Ukrajiny a Rumunska," ukazuje přesnou polohu místa, kde byly obrázky pořízeny. Aplikace propojená se sociální sítí je totiž přesně zobrazuje.
Kráska ze Zakarpatské Ukrajiny
"Na těch fotografiích jsou králíci, jsou tam taky vyfocení nějací lidé," řekl Jakub on-line deníku TÝDEN.CZ. Pozdrav ze Zakarpatské Ukrajiny mu nevědomky posílají dvě tamní ženy usazené na pohovce a o svůj autoportrét se podělila i zřejmě nová majitelka přístroje.
Jakubův mobil se tedy za pár dní sám ohlásil z ciziny, ale podle zkušenosti kriminalistů prý nejčastěji končí v nejbližším bazaru. "Na základě šetření policie je většina odcizených telefonů nalezena právě v zastavárnách nebo bazarech," řekla TV Barrandov mluvčí Policejního prezidia Petra Strašilová.
Byznys s kradenými mobily je evidentně stále atraktivní. Každý rok čeští policisté řeší přes sedmnáct tisíc takových případů. Podle statistik už ale kapsářské řemeslo zřejmě nevynáší tak jako dřív. Ještě před deseti lety hlásilo ročně ukradený telefon o deset tisíc lidí víc než dnes. Lepší se totiž možnosti zablokování celého přístroje.
Past na zastavárny
Blokaci telefonu mohou udělat na dálku policisté. Ztrátu jim však musí jeho majitel nahlásit. "Telefon musí být odcizen na území České republiky, dále musí okradený znát IMEI, tedy kód telefonu, a následně musí prokázat i to, že je majitelem," vysvětluje Strašilová. Dokázat vlastnictví může okradený třeba záručním listem, fakturou od telefonu, případně i původním obalem od zakoupeného telefonu.
Pomoci si však dnes může majitel telefonu i sám. Pokud má jeho chytrý telefon nainstalovanou aplikaci, která dokáže telefon lokalizovat, může to velice usnadnit pátrání. "V případě, že majitel mobilního telefonu má informace o tom, kde se telefon vyskytuje, je to poznatek pro policii a je dobré to oznámit," radí policejní mluvčí.
Ukázkou je i případ z minulého víkendu, kdy mobilní aplikace přivedla ostravské policisty k patnáctiletému kapsáři. Mladík totiž k ránu obíral o mobily děvčata v barech ve Stodolní ulici. Lokalizace v telefonu pak muže zákona dovedla přímo ke zloději.