Za krádež více než 500 milionů korun z budovy bezpečnostní agentury G4S v Praze 3 uložil ve čtvrtek pražský vrchní soud někdejšímu zaměstnancovi společnosti Františku Procházkovi devítiletý trest. Na stejnou dobu půjde do vězení s ostrahou i jeho komplic Milan Čermák. Odvolací senát tak potvrdil lednový verdikt Městského soudu v Praze. Rozsudek je pravomocný. Procházka byl souzen jako uprchlý, od krádeže je na útěku.
Čermáka poslal soud minulý týden do vazby. Podle policie prodal svůj dům a hrozilo tak, že by mohl utéct, nebo se skrývat. Muž vinu od počátku odmítal. Jeho advokát Jiří Teryngel novinářům po skončení jednání řekl, že za svého klienta podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Zda se nedovolá, zváží také Procházkův právník Pavel Šprynar.
Nyní sedmatřicetiletý Procházka, který v žižkovské pobočce G4S pracoval jako strážný, ukradl na počátku prosince 2007 z budovy agentury celkem 540 milionů korun. Vynesl peníze v taškách z trezorové místnosti a donesl je na nakládací rampu. Tam již čekal Čermák v bílé dodávce s logem společnosti, která se na první pohled nijak nelišila od služebních vozidel firmy. Procházku podle soudu usvědčily z trestného činu zejména kamerové záznamy.
O účasti třiapadesátiletého Čermáka na takzvané krádeži století svědčily podle předsedkyně odvolacího senátu Lenky Konopové tři nepřímé důkazy - pachová stopa v dodávce, soubory s fotkami auta použitého při odcizení peněz a s logem společnosti G4S v jeho počítači a záznamy telefonních hovorů. Podle Čermáka a jeho právníků se sice všechny tyto důkazy daly vysvětlit i jinak, podle soudkyně však dohromady muže jasně usvědčily.
"Nemáme pochyb, že krádež spáchal Procházka, a nemáme ani pochyb, že se na ní kromě jiných osob podílel i Čermák," prohlásila Konopová. Podle ní Procházkovi pomáhali ještě minimálně dva lidé. Soudkyně neuvěřila ani tvrzení, že obvinění proti Čermákovi mohla vykonstruovat policie. Neuznala ani argument, že soudkyně prvoinstančního soudu byla předpojatá.
Šprynar také poukázal na to, že z agentury zřejmě nezmizelo tolik peněz, kolik společnost později uváděla. Peníze by se podle něj do dodávky nevešly, z kamerového záznamu zase není poznat, co Procházka odnáší. Tuto myšlenku však soudkyně odmítla jako absurdní.
Pátrání po Procházkovi
Na pátrání po Procházkovi, na kterého byl vydán český, evropský i mezinárodní zatykač, se v minulosti podílel také speciální policejní vyšetřovací tým přezdívaný "lovci lebek". V létě 2010 se v tisku objevily informace, že Procházka možná pobývá na americkém kontinentu. Po
Procházkovi pátrali také soukromí detektivové z Británie, které si najala pojišťovna. Přišli na to, že před krádeží hodně cestoval, absolvoval též výcvik přežití v Izraeli.
Podle čtvrtečního vyjádření soudkyně se procházka pravděpodobně nachází mimo Evropu, policie prý dříve hovořila o Karibiku či Jižní Americe. "Nikdo nemá přímý důkaz o tom, kde se nachází," řekl pak novinářům Šprynar. Podle něj tyto informace asi nejsou pravdivé. Sám v kontaktu se svým klientem nikdy nebyl.
Soud neuložil Procházkovi a Čermákovi povinnost společně nahradit škodu, pojišťovací společnost se má obrátit na civilní soud. Agentura G4S Cash Services již vrátila bankám peníze, o které při krádeži přišla. Sumu požadovala od pojišťovny, která zaplatila téměř vše, G4S měla jen nepatrnou spoluúčast.
Ukradli půl miliardy, škodu nahradit nemusejí. Zatím
Domácí
26. 4. 2012 16:47
Milan Čermák (uprostřed) přichází k soudu. Za krádež půl miliardy korun dostal trest devíti let odnětí svobody.
Autor: ČTK Foto: ČTK