Úplatní policisté <span>vyvázli s podmínkou.</span> Sedět jde jeden

Domácí
16. 4. 2009 11:04
Policisté a stražní o vinní z braní úplatků.(ilustrace)
Policisté a stražní o vinní z braní úplatků.(ilustrace)

Policisté a stražní o vinní z braní úplatků.(ilustrace)Deset bývalých policistů z obvodního oddělení ve Vratimově a jeden strážník městské policie v Šenově zneužívali svou pravomoc a brali úplatky. Rozhodl o tom dnes Okresní soud ve Frýdku-Místku.

Údajného hlavního aktéra jedné z největších úplatkářských afér v řadách české policie poslal do vězení na 28 měsíců. Další obžalovaní vyvázli s podmíněnými tresty. Před soudem stanulo téměř celé obvodní oddělení. Od řidičů prý policisté vymohli úplatky ve výši kolem 35 tisíc korun.

Hlavním obžalovaným byl Dalibor Rada, který dostal jako jediný nepodmíněný trest. Podle soudce i státního zástupce byl jeho podíl na trestné činnosti skupiny výrazně nejvyšší a navíc byl nejčastěji členem hlídek, které se nechaly zkorumpovat či o úplatek samy požádaly.

"Podílel se na tom rozhodujícím způsobem. Z jeho strany to už bylo podnikání. Další pravidelný příjem k policejnímu platu," řekl žalobce Alois Dlouhý. Ten si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Dnes se hlavního líčení účastnili jen tři obžalovaní. Na místě se odvolali. Případem se tak bude zabývat Krajský soud v Ostravě.

Všem odsouzeným soudce navíc zakázal práci u policie. Většině uložil pokutu 15 až 30 tisíc korun. V případě podmíněných trestů zkušební dobu soudce stanovil na osm měsíců až čtyři roky. Nejmírnější trest dostal bývalý městský strážník Vlastimil Vavrečka. Jako jediný se totiž ke všemu přiznal. Ostatní vinu popírali. Vavrečka dostal osmiměsíční podmíněný trest. Podle rozsudku ve dvou případech použil ruční radar a společně s policisty neoprávněně pokutoval řidiče.

Další tresty soudce určil především podle počtu případů. Nejdelší podmíněný trest dostal Tomáš Omelka, který podle odposlechů a dalších svědectví figuroval v pěti případech.

Soudce během zdůvodnění rozsudku zdůraznil především společenskou nebezpečnost zločinů. "Jako policisté měli chránit občany a řešit přestupky. Naopak ze své služby si vytvořili živnost, kterou si přilepšovali k platu. Ten dostávali z kapes daňových poplatníků," řekl soudce. Dodal, že odsouzení neplnili své pracovní úkoly. Řidiče zastavovali a pokutovali v místech, kde vůbec neměli být. "Je otázkou, jak dlouho takto postupovali. Soud se ale musí držet toho, co je v obžalobě," řekl soudce.

ČTĚTE TAKÉ: Požadovali úplatky. Nyní se policisté zpovídají soudu
                        Inspekce odhalila 253 policistů podezřelých ze zločinů


Obžalovaní údajně brali úplatky a zneužívali své postavení předloni v srpnu a v září. Policisty však sledovali pracovníci Inspekce ministra vnitra, a ve služebních vozidlech tak měli například odposlechy. Největší sumu zřejmě policisté dostali od podnikatele, kterého přistihli za volantem pod vlivem alkoholu. Čtyři muži zákona po něm nejprve chtěli 30 tisíc korun, nakonec jim stačila třetina. Jindy dostali místo peněz alkohol.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ