Brněnská kauza
Úřednice z kauzy týraného Dominika prý dostala podmínku
15.12.2011 13:22
Brněnský městský soud potrestal takzvaným trestním příkazem bývalou sociální pracovnici Leu Petříčkovou za to, že nekonala v případu týraného chlapce Dominika z Brna. "Lze jen potvrdit, že rozhodnutí padlo, ale odsouzená si je nepřevzala," řekla mluvčí soudu Gabriela Stočková. Verdikt proto zatím nemůže zveřejnit.
Petříčková byla podle dobře informovaných zdrojů potrestána několikaměsíční podmínkou za maření úkonů úřední osoby. "Ani já to nemohu komentovat, protože si trestní příkaz nepřevzala," řekl její právní zástupce Milan Staněk. Potvrdil však, že ve věci podal odpor a bude se muset konat proces.
Soud ve věci rozhodl, aniž se uskutečnilo hlavní líčení. Soudce vynesl verdikt a písemně jej zaslal sociální pracovnici. Pokud by trest přijala, byla by celá záležitost uzavřena. Podala si však odpor, což znamená, že s ním nesouhlasí. Soud bude muset věc projednat znovu. Vynese tak nový verdikt.
Druhou stíhanou sociální pracovnicí v kauze, která podle policie také včas nezasáhla a neochránila tak chlapce před týráním, je Eva Babičková. Stejně jako Petříčkové jí hrozí až rok vězení. V jejím případě však zatím brněnský městský soud nerozhodl.
Dominik nedostával řádnou stravu, byl dlouhodobě bit i jinak fyzicky týrán. V době odhalení případu, kdy musel být umístěn do nemocnice, vážil 13,5 kilogramu, tedy asi jako dvouleté dítě. Matka to odůvodňovala tím, že má poruchu růstového hormonu, přestože to nebyla pravda. Ve skutečnosti dítě hladovělo. Denně dostávalo od rodičů jen dva až čtyři krajíčky chleba.
Dítě bylo dlouhodobě bito rukou, řemenem a vařečkou. Asi nejbrutálnější způsob trestu byl, když mu oba rodiče dávali do bot připínáčky hrotem vzhůru. Tato metoda jej prý měla přivést ke zklidnění, protože byl údajně hyperaktivní. Chlapec musel chodit po špičkách nebo se plazit po kolenou. Pokud dostoupil v botách na celou plochu nohy, vznikala mu zranění.
Otec dítěte dostal 6,5 roku vězení, jeho matka šest let. Syna začali doma týrat v roce 2004. Proto byl rodičům i se sestrou odebrán. O rok později je ale získali zpět. Na rodinu měla dohlížet sociální pracovnice Petříčková. Ve prospěch dítěte prý mohla zasáhnout už v roce 2008, ale neučinila tak. Tehdy se policie opět začala zabývat podezřením z týrání hocha.
Sociální pracovnice se hájí tím, že týrání nezaznamenala, a proto se cítí nevinná.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.