Žháři u soudu
Útok na romskou ubytovnu: extremisté dostali téměř sedm let
22.06.2016 12:00
Za žhářský útok na romskou ubytovnu v Aši si Tomáš Kopecký a Michal Poláček odpykají šest let a devět měsíců vězení. Pražský vrchní soud je ve středu pravomocně potrestal za rasově motivovaný pokus o vraždu a obecné ohrožení. Případ se stal v únoru 2012, kdy vhodili do dvou bytů ubytovny zápalné lahve. V domě bylo 18 lidí včetně osmi dětí. Nikomu se nic nestalo, protože požár obyvatelé uhasili.
Kopecký a Poláček se podle soudu dopustili skutku jako příznivci neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její militantní odnože Combat 18 Bohemia. Na činu se předem domluvili a útok vymysleli. Kopecký podle rozsudku natankoval u čerpací stanice benzin, pak si s Poláčkem po cestě k ubytovně opatřili skleněné lahve, vzali hadry na knoty a zhotovili dvě zápalné lahve.
Prostor kolem dveří do ubytovny polili benzinem, aby ztížili útěk z domu, a poté tam vhodili zápalné lahve. Jedna z lahví nebyla zapálená a požár tak nezpůsobila. Oběma mužům hrozilo až 20 let vězení i výjimečný trest. Státní zástupce v odvolání požadoval, aby šli do vězení na 15 let. Odvolací soud mu ale nevyhověl a potvrdil jim původní trest.
Kromě Poláčka s Kopeckým čelilo obžalobě z různých neonacistických aktivit dalších sedm lidí. Za zakladatele a vůdce neonacistických organizací byl označen Jan Balík, který se žhářského útoku na ubytovnu nezúčastnil. Za rasistickou a neonacistickou aktivitu a šíření těchto ideologií půjde do vězení na tři roky a osm měsíců. Podle spisu například vyhledával členy do neonacistických uskupení, psal a zřizoval internetové stránky. Prodával také trika, mikiny, CD, DVD a další předměty s tematikou neonacistických skupin a aktivit.
Další čtyři muži a jedna žena odešli od soudu s podmíněnými tresty. Podle spisu podporovali a propagovali radikální skupiny, různou měrou se podíleli na distribuci nahrávek nacistických kapel, oděvů a předmětů, vyzývali k násilí proti Romům, stáli i za posprejováním několika míst v Mariánských Lázních či za zapálením srubu v Praze. Zbývající obviněný byl definitivně zproštěn obžaloby z toho, že vyráběl předměty s rasistickými a nacistickými motivy a symboly.
Tuzemské soudy se v minulosti několikrát zabývaly rasově motivovanými žhářskými útoky na domy obývané Romy. Nejznámější je případ z dubna 2009, kdy čtyři pravicoví extremisté vhodili do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Soudy extremistům vyměřily tresty od 20 do 22 let vězení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.