Vietnamec zemřel po zákroku policie, stát zaplatí milion

Domácí
5. 3. 2013 13:50
Syn zabitého Vietnamce (na fotografii) žádal původně po státu 50 milionů korun odškodného. Vlevo soudní překladatelka Ivana Herlingerová.
Syn zabitého Vietnamce (na fotografii) žádal původně po státu 50 milionů korun odškodného. Vlevo soudní překladatelka Ivana Herlingerová.

Česká republika, zastoupená ministerstvem vnitra, musí zaplatit osmnáctiletému synovi Vietnamce, který zemřel v lednu 2009 po brutálním policejním zákroku v Brně, jeden milion korun odškodného. Rozhodl o tom soudce brněnského městského soudu Jan Sedláček.

Chlapec žádal po státu odškodné 50 milionů korun. Stejnou částku chce po ČR i matka zabitého cizince. Proces v této kauze bude pokračovat v polovině dubna. Mladík se patrně proti verdiktu odvolá.

Sedláček řekl, že český právní řád nezná termín exemplární potrestání. To v podstatě chtěl právní zástupce syna oběti žalobou žádající 50 milionů korun. Soudce ale nemohl požadavku vyhovět a byl nucen odškodné podstatně snížit.

Při jeho vyčíslování mu sloužila jako orientační částka 240 tisíc korun. Obvykle je vyplácena v ČR jako odškodné za způsobení něčího úmrtí. "Tuto částku jsem výrazně navýšil. Prvním důvodem bylo to, že cizinec zažil před smrtí zvláště mučivé útrapy. Druhým pak byla skutečnost, že chlapec přišel o otce v pouhých 14 letech," vysvětlil soudce.

Chlapec se účastnil v uplynulých dnech zahájení procesu, při dnešním vyhlášení rozsudku ale nebyl. Trvale žije v Německu. S otcem se viděl od roku 2003 jen dvakrát. Byli prý ale v poměrně častém kontaktu prostřednictvím videochatu.

Jeho právní zástupce Marek Sedláček neodcházel ze soudní síně spokojený. Připustil, že žaloba byla výší odškodného pokusem o průlom v českém právním řádu. Nyní se o verdiktu poradí s klientem, a pak asi podá odvolání ke Krajskému soudu Brno. Sedláček upozornil, že policie, ministerstvo ani stát se za pochybení policistů neomluvili. Žaloba ale omluvu nežádala.

Rozsudek bude vyhotoven do 30 dní. Stát by měl poté částku uhradit do tří dnů. Pokud se ale chlapec nebo právní zástupce ministerstva vnitra odvolají proti milionovému odškodnému, platbu bude možné odložit až do rozhodnutí odvolacího soudu.

Soud řešil pouze spor chlapce a státu. V dubnu u něj bude pokračovat spor mezi matkou Vietnamce a ČR, který soud řeší odděleně. Tato druhá kauza má jiný vývoj. Matka muže již netrvá na odškodném 50 milionů korun. Je přepravena jej snížit na 1,5 milionu korun, žádá ale omluvu. Soud dal oběma stranám čas do půli dubna se dohodnout mimosoudně. Za stát rozhodne o této věci a také o výši případného odškodného ministr vnitra Jan Kubice.

Incident se stal vpodvečer 4. ledna 2009 v Körnerově ulici. Tři policisté prověřovala oznámení, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu. Po příjezdu policie seděl muž v křesle. Zásah přesto vyvrcholil jeho bitím, do něhož se zapojil policista Josef Srnský a Vietnamcova sousedka.

Podle obžaloby se zeptala, zda si "může kopnout". Vietnamec po zásahu skončil v policejní cele. Stěžoval si na potíže. O den později zemřel. Měl zlomená dvě žebra, protrženou slezinu a krvácel do dutiny břišní. Srnského poslal soud na deset let za mříže. Vietnamcova sousedka Kateřina Slavíčková si odpykává osmileté vězení. Policisté Jarmil Šimoník a František Jaroš dostali po třech letech nepodmíněně. Policisté patřili do kontroverzního týmu Delta. Obvinění označili za vykonstruované a bití popřeli.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ