Plzeňsko
Vysoké tresty kvůli bazénku. Úřednice prý u zakázky pochybily
19.04.2017 15:33
Vysoké tresty hrozí třem úřednicím plzeňského centrálního obvodu, které se zpovídají u Krajského soudu v Plzni ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Žalobce je viní kvůli stavbě koupacího jezírka v areálu Škodaland, který obvod zhruba před sedmi lety budoval. Podle státního zástupce úřednice pochybily při přípravě zakázky téměř za 17,5 milionu korun, uzavření smlouvy i při vyplácení faktur stavební firmě. Obvod ale nepožaduje náhradu škody, podle zmocněnce totiž radnice nedokáže případnou škodu vyčíslit.
Bývalou vedoucí oddělení investic obvodu Zdeňku Anýžovou, její tehdejší nadřízenou, vedoucí odboru výstavby Evu Hubenou a další úřednici Renátu Hádkovou žaloba viní mimo jiné z toho, že vypracovaly podklady, návrh usnesení a důvodové zprávy, v nichž radě obvodu navrhly přidělit zakázku firmě Aqua Varia a tím jí poskytly neoprávněnou výhodu. Podle obžaloby si byly vědomy, že firma nesplňovala všechny podmínky veřejné zakázky a že zakázka nebyla připravena v souladu se zákonem. Klade jim za vinu i to, že se podílely na vyplacení více než patnáctimilionových záloh na stavbu pár dní po uzavření smlouvy, když firma ještě nic nepostavila, a na proplacení závěrečného doplatku.
Anýžové hrozí pět až dvanáct let vězení, dalším dvěma ženám obžalovaným podle starého trestního řádu, hrozí od tří do deseti let.
Anýžová se u soudu bránila, že nepochybila. Firmu, které měla podle obžaloby pomoci k zisku, dříve vůbec neznala. Jako úředník plnila pokyny svých nadřízených, tedy výše postavených úředníků i politiků obvodu. Zdůraznila také, že firmu vybrala ve výběrovém řízení jednomyslně pětičlenná komise, kde kromě ní seděli i dva radní obvodu. "Rozhodně jsem sama o ničem nerozhodovala, neměla jsem rozhodovací pravomoc," řekla u soudu. Při výběru stavitele bazénu obvod oslovil pět firem, rozhodla nejnižší cena. Konečné slovo ve výběru měla rada. Anýžová také řekla, že pokyn k proplacení vysokých záloh na stavbu musel dát někdo z vedení obvodu, ona jako úředník ho splnila.
Pětihektarový sportovní a rekreační areál Škodaland na břehu přehrady České údolí za 90 milionů korun otevřel obvod v roce 2011. Dodnes je předmětem sporů. Po volbách se vyměnilo vedení obvodu, starosta Jiří Strobach, za něhož se Škodaland stavěl, je nyní v opozici. V lednu zastupitelé odvolali místostarostku Jaroslavu Maříkovou (Občané patrioti). Maříková to odůvodnila tak, že vadila její snaha upozornit na chyby při stavbě Škodalandu. Existuje podle ní mnoho vad, odlišností od projektu i rozpory mezi proplacenou a odvedenou prací.
Zmocněnec obvodu Robert Varga se nepřipojil k požadavku na náhradu škody. "V současné době rada obvodu zadala zpracovat poměrně obsáhlý znalecký posudek na ostatní etapy stavby, protože potřebují mít doklad o tom, co vše bylo proinvestováno," řekl. Zatímco podle obžaloby vznikla škoda ve výši celkové ceny, protože smlouva nebyla uzavřena v souladu se zákonem, jiný odhad hovoří o tom, že na koupacím jezírku bylo prostavěno jen asi pět milionů korun. Další posudek, který si dal obvod udělat, oceňuje investice na jezírku zhruba na 17 milionů.
Soud v dalších dnech vyslechne i politiky obvodu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.