Do nemocnice byli v noci na sobotu převezeni tři brněnští vysokoškoláci poté, co se přiotrávili čajem z lysohlávek. "Mladíci jsou již v pořádku," řekla mluvčí Fakultní nemocnice U svaté Anny Naďa Kuklínková. Policisté našli v pokoji trojice v jedné z brněnských vysokoškolských kolejí 120 lysohlávek. Tyto houby mají halucinogenní účinky.
Lysohlávky vyvolávají někdy po požití dojem, že jejich konzument může létat. "Po vypití čaje bylo chování mladíků nevyzpytatelné, proto zdravotníci požádali strážníky, aby asistovali při přepravě trojice do nemocnice," řekl mluvčí městské policie Zdeněk Novák. Trojice ve věku 19 a 20 let byla již propuštěna do domácího léčení. Trestní postih vysokoškolákům nehrozí.
Lysohlávka se jako droga v ČR rozšířila po roce 1995, kdy v Brně po jejím požití zemřel sedmadvacetiletý americký student. Předávkoval se, podlehl touze létat, vyskočil z okna a zemřel. V roce 2000 si v brněnské Synkově ulici způsobil vážná zranění dvaadvacetiletý mladík z Hradce Králové poté, co vyskočil po požití lysohlávek ze čtvrtého patra činžovního domu.
Lysohlávku využívali indiáni k navozování transu při meditačních obřadech. V roce 1936 ji objevil jistý americký badatel. Výtažek z lysohlávky byl za druhé světové války využíván všemi armádami při výsleších špiónů k utlumení osobnosti.
Účinnou látku z ní izolovali vědci až v roce 1958 a pojmenovali ji psilocybin. Způsobuje kromě halucinogenních účinků pokles krevního tlaku a zpomalení tepu, v důsledku selhání krevního oběhu může nastat smrt. Ke smrtelnému předávkování stačí 15 až 30 plodnic. Podle některých kriminalistů čelí každou houbařskou sezonu lesy v okolí Brna nájezdům mladých lidí, kteří experimentují s lysohlávkami.
Ilustrační foto: ČTK