Státní zástupce ve čtvrtek zastavil trestní stíhání všech obviněných v kauze známé jako České pivo, která je jedním z případů kolem zkrachovalé Investiční a Poštovní banky (IPB). Informovala o tom mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Policie se v kauze zabývala transakcemi s akciemi společností Plzeňský Prazdroj, České pivo a IPB z let 1998 až 1999, uvedla mluvčí.
Žalobce podle Válové dospěl k závěru, že skutky, pro které byla skupina lidí obviněna, nejsou trestnými činy. "Státnímu zástupci bylo v květnu a v červnu 2009 doručeno celkem šest návrhů na zastavení trestního stíhání, a to jak od policejního orgánu, tak od obhájců obviněných," uvedla mluvčí.
ČTĚTE TAKÉ: Prohra Nomury: žaloba na ČSOB kvůli krachu IPB zamítnuta
Odvolání ČSOB zamítnuto, "České pivo" vyhrála Nomura
V kauze byli podle dostupných informací obviněni bývalí náměstci generálního ředitele IPB Libor Procházka a Aladár Blaas, bývalý zástupce japonské Nomury Eduard Onderka, dva exmanažeři českého zastoupení Nomury Randall Dillard a David Thirsk a šestice podnikatelů.
Podstatnou podmínkou trestnosti jednání, pro které bylo vedeno trestní řízení, je vznik škody. V dané věci však škoda nevznikla," sdělila Válová s tím, že to již dříve potvrdily soudy. Loni v prosinci pražský vrchní soud zamítl odvolání Československé obchodní banky (ČSOB) proti rozhodnutí Městského soudu v Praze z října 2006. Prvoinstanční soud tehdy odmítl žalobu ČSOB napadající obchodní transakce Nomury s akciovými podíly Plzeňského Prazdroje a Pivovaru Radegast. ČSOB, která převzala IPB po jejím pádu, se v případu "České pivo" domáhala odškodného asi 24 miliard korun.
Nejznámější kriminální případ kolem IPB, kauza České pivo, se týká transakcí s akciemi Plzeňského Prazdroje. V kauze jde o to, že si Nomura podle podezření policie nákupem akcií Plzeňského Prazdroje pojistila do budoucna svou investici do nákupu akcií IPB. Přitom se nákupy akcií IPB a akcií Prazdroje (takzvaný projekt České pivo) uskutečnily souběžně a byly vzájemně podmíněny. Skupina Nomura podle podezření policie získala neoprávněný majetkový prospěch přes sedm miliard korun.
Japonská banka Nomura vlastnila před krachem IPB 46 procent jejích akcií. Jako pojistka této investice vznikla po dohodě Nomury a IPB společnost České pivo, která zakoupila akcie českých pivovarů Plzeňský Prazdroj, Radegast a Velkopopovický Kozel. Na nákup akcií tehdy půjčila IPB zhruba sedm miliard korun a Nomuře byly vystaveny směnky. Za ty pak Nomura později zaplatila už bezcennými akciemi IPB a České pivo následně japonská banka prodala za 24 miliard korun jihoafrické společnosti South African Breweries.
Přípravné řízení trvalo podle Válové více než 8,5 roku, policii a žalobcům se prý podařilo shromáždit všechny důkazy, které byly důležité pro rozhodnutí. Nepodařilo se údajně ovšem zajistit prostřednictvím právní pomoci výslech klíčového svědka - kanadského právníka Irwina Schwartze, který v 90. letech pomáhal manažerům IPB a Nomury transakci České pivo plánovat. Policie si tak podle Válové musela vystačit s materiály, které Schwartz poskytl v roce 2005.
O tom, že žalobce se zřejmě chystá stíhání manažerů zastavit, v květnu informovalo Rádio Česko. Žalobce Ladislav Letko tvrzení tehdy označil za předčasné. Rádiu řekl, že má kauzu na starosti od loňského prosince, a seznamuje se se spisem. Odmítl i to, že by na něho byl vyvíjen nátlak, aby "případ vyšuměl do ztracena".
Foto: Lucie Pařízková