Krádeží věcí z automobilů přibývá. Podle posledních dostupných statistik jich v lednu až listopadu loňského roku bylo 28,6 tisíce, což je o téměř o 2,2 tisíce více než v roce 2012. A v bezpečí nejsou ani ti, kdo si své věci vždy z vozu berou s sebou. Lupiči jim odcizí i vybavení, u kterého by to absolutně nečekali.
Přibývá totiž i krádeží automobilových součástek. V prvních jedenácti měsících loňského roku jich lidé na policii nahlásili 9,8 tisíce, o 900 více než předloni. Své zkušenosti s tím má například fotograf Jakub z Prahy. "Za poslední půlrok mi vykradli auto hned dvakrát. Pokaždé mi odtud vzali pouze airbagy," říká Jakub. "Přitom v jednom případě jsem měl v automobilu stativ, za který by v bazaru určitě nějakou tu korunu dostali," dodává.
Předcházející krádež přitom není levnou záležitostí. Kromě airbagů si musel Jakub nechat zasklít i rozbité okno u auta. "V prvním případě jsem tak měl škodu okolo čtrnácti tisíc korun, v tom druhém dokonce jednadvacet tisíc," dodává Jakub.
Zkušenosti s tímto druhem krádeží má i pražská police. "Ty airbagy se skutečně odcizují. Zloději je kradou zejména ze škodovek, z koncernových značek," říká Miloslav Javůrek, který na pražském krajském policejním ředitelství vede oddělení, jež se krádežemi v motorových vozidlech zabývá. Důvody krádeží airbagů jsou celkem jednoduché. Pokud se totiž airbag použije, musí se vyjmout a nahradit jiným. A nový stojí poměrně velké peníze.
"Airbagy samozřejmě nepatří k nejčastějším krádežím, které v případech vloupání do automobilů máme. V posledním roce nebo roce a půl jsou nejohroženější navigace," říká Javůrek. Nejčastěji se zloději zaměřují na navigace, které do automobilů montují již jejich výrobci v továrnách. Hned za nimi jsou ty přenosné. "Nešvar je, že každý má na navigaci držák. Z něj ji sice před odchodem sundá a dá ji do přihrádky, ale držák nechá na místě a zloděj si z toho odvodí, že v automobilu může tu navigaci nalézt," dodává. Na dalších místech je v pořadí krádeží třeba výbava vozidel, mobilní telefony a podobně.