Ženu, jež zabíjela na Smíchově, poslal soud do vazby

Domácí
23. 7. 2016 14:10
Policie a záchranáři před smíchovským nákupním centrem.
Policie a záchranáři před smíchovským nákupním centrem.

Soud v sobotu poslal do vazby třiatřicetiletou ženu, kterou policie v pátek obvinila z vraždy v nákupním centru na pražském Smíchově. Potvrdila to mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Hrozí jí za to deset až 18 let vězení. Podle České televize žena ve vazbě skončila kvůli obavám z útěku a možnosti, že by čin opakovala. Žena útočila krátce poté, co opustila bohnickou léčebnu.

Obviněná žena ve čtvrtek odpoledne pobodala jinou ženu v obchodním centru, nůž si opatřila přímo v prodejně. Napadená žena zraněním na místě podlehla. Policisté se zabývají duševním stavem i okolnostmi jejího propuštění z psychiatrického zařízení.

Policie navrhla žalobcům, aby skončila ve vazbě, o které v sobotu rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 5. "Soud akceptoval návrh státního zástupce. Na ženu byla uvalena vazba z obou důvodů, a to skrýváním před trestním stíháním a opakováním trestné činnosti," řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Ředitel bohnické nemocnice Martin Hollý dříve uvedl, že pacientka byla propuštěna ve stabilizovaném stavu a s nastaveným užíváním léků. Stejně jako v jiných podobných případech dostala kontakt na lékaře, který by převzal péči. Upozornil také, že nikdy nelze garantovat nulovou pravděpodobnost agresivity ani u zdravých lidí.

Postup nemocnice nechá zkontrolovat ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Do kontrolního týmu jmenoval svého náměstka Petra Landu, ředitelku odboru zdravotních služeb Martinu Novotnou a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla

Podle serveru iDnes.cz byla žena v léčebně opakovaně a měla konflikty s ostatními pacienty. Naposledy tam byla kvůli napadení, které se stalo v kavárně na pražském Újezdu na začátku července, kdy se tam snažila na záchodě uškrtit jinou zákaznici.

Případy, kdy útočí pacienti propuštění z psychiatrických klinik, se v Česku stávají. Z posledních let je známý například případ Barbory Orlové, která zavraždila studenta ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Další známý případ se týká vraždy knihovnice z Plzeňska, kterou rovněž zabil psychicky nemocný muž. Jiný muž zase trpěl schizofrenií a zabil na zlínském sídlišti jiného muže. Všechny případy mají společné to, že nemocní lidé zabíjeli pomocí nože. Jejich stíhání museli policisté zastavit, soudy je poslaly k léčení do detenčních zařízení. Podle odborníků žije v ČR na 800 těžkých psychotiků, kteří představují trvalé riziko pro okolí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Charvátová Anna

Další čtení

ilustrační foto

Další cestovatel: Mladý rys dorazil ze Šumavy do Brd. Zatím má jméno B913

Domácí
17. 10. 2025
Agrofert teď znovu ze 100 procent patří Babišovi

Agrofert ve svěřenských fondech? Tak už znovu patří jen a pouze Babišovi

Domácí
17. 10. 2025
Andrej Babiš

Ekologové dál odmítají Macinku. Babiš se teď na něj chystá

Domácí
17. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ