Zloděj století slaví na útěku první pětiletku

Domácí
3. 12. 2012 16:30
František Procházka (ve výřezu).
František Procházka (ve výřezu).

"Pár pytlů s penězi nechali na zemi, protože se už do auta nevešly," vzpomínají detektivové na loupež století, ke které v Praze došlo před pěti roky. Tehdy si František Procházka odnesl z trezoru půl miliardy a zmizel.

"Snad s jedinou výjimkou se v České republice všichni lupiči v posledních letech dostali do vězení," upozorňuje ředitel bezpečnostní agentury G4S Pavel Ivanyi. Nemá cenu se ptát, koho myslí tou výjimkou. Sešli jsme se kvůli pronásledovanému Františku Procházkovi, který z jeho firmy ukradl rekordních 564 milion korun. "Krádež století proběhla v pobočce na Žižkově, kterou jsme tehdy koupili od firmy Brinks a teprve ji integrovali do našeho systému. A těsně předtím, než jsme ten přechod vyřešili, nám ji vybrali."

Krádež století

Když do tehdejšího areálu vjížděla dodávka s firemním polepem, měli lupiči - František Procházka, Milan Čermák a údajně i třetí, dodnes neznámý komplic, který možná právě seděl za volantem - vše dobře promyšlené. Podle odhadu detektivů se k podobné akci chystali nejméně tři čtvrtě roku. "Případ byl specifický dlouhodobou přípravou i nebývalou konspirací," vzpomíná jeden z kriminalistů. "Například Čermák, který na svém počítači zhotovil falešná loga okradené společnost, jimiž byla označena dodávka užitá k odvozu odcizených peněz, používal dva profesionální programy pro šifrování a ničení dat. Obnovení zničených dat a prolomení šifrové ochrany trvalo znalcům zhruba dva roky."

Objem peněz ale překvapil i připravené lupiče. V objektu čekal tehdejší strážný Procházka s částkou, kterou "vyzvedl" v trezorové místnosti a uložil do tašek a pytlů. Bankovky, jejichž čísla nebudou mít vyšetřovatelé k dispozici, se ovšem do falešné dodávky nevměstnaly. "Procházka naplnil penězi víc pytlů, než se vešlo do jejich vozidla. Přebývající pytle s penězi zůstaly ležet ve vozíku vedle nákladové rampy," uváději vyšetřovatelé. Zatímco šofér odjel s nacpaným autem, Procházka ještě dosloužil poslední směnu, na kterou možná dodnes vzpomíná v Karibiku. Rozhodně na ni pamatují dějiny kriminalistiky.

Lovci lebek

"Byla to darda," vzpomíná další kriminalista, který si přeje zůstat v anonymitě. Do celostátního pátrání se postupně zapojilo 50 lidí. A rychle vyšlo najevo, že při podobném a dosud neobjasněném případu krádeže z roku 2004 v Praze 1 už patřili mezi podezřelé i bývalí obchodníci Procházka a Čermák. Když se vyšetřovací tým dozvěděl, že několik dní po akci zaznamenaly Procházku bezpečnostní kamery na letišti ve Frankfurtu, byl už na trezorníka vydán mezinárodní zatykač: "V zajištěném počítači byla uložena jeho průkazová fotografie a různé zvětšené výřezy osobních dokladů cizích států," potvrzují čeští detektivové. Vycházejí z počítače zabaveného u Čermáka, kterého v březnu 2008 zadržela zásahová jednotka v Mnichově Hradišti. O půl roku později byl propuštěn z vazby na kauci, ale na základě nepřímých důkazů jako pachové stopy v odstavené dodávce nebo záznamy o pohybu z mobilního telefonu, byl v lednu 2012 - stejně jako v nepřítomnosti Procházka - odsouzen k devíti letům vězení. Policisté ho považují za mozek operace, o dalším pohybu její tváře - tedy Procházky - toho ale moc nevědí. Spekulace o figurce, kterou podsvětí dávno zlikvidovalo, ustupují i na základě svědectví českých turistů ze střední Ameriky. Skutečně ale plul na luxusní jachtě v Hondurasu uprchlý český lupič? Na Procházku mají dnes spadeno "lovci lebek" z Útvaru cíleného pátrání Policejního prezídia a měl být i na jejich seznamu i při zásahu v Dominikánské republice. V takovém případě ovšem zabránil dopadení lupiče století i hurikán Sandy, který nenechal lovce akci dokončit.

Epilog

"Něco takového by se už u nás stát nemohlo," opakuje ředitel Ivanyi uprostřed firemní pevnosti G4S, kterou dnes v pražské Libni střeží dvoje závory a spirály ostnatého drátu. "Kontrola aut neprobíhá jen vizuálně, vozy mají čipy a víme o nich každý okamžik všechno," vysvětluje.

A člověk o tom nepochybuje. Ostatně i po velké vlakové loupeži z roku 1963 přijala britská pošta opatření, jež proměnila pravidla pro poštovní převoz hotovosti. To už ovšem někteří z pachatelů byli v Mexiku, Kanadě nebo Austrálii.

Autor: Jan ČápFoto: Montáž Jonáš Vokálek (TÝDEN.CZ)

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ