Zloděj století slaví na útěku první pětiletku

Domácí
3. 12. 2012 16:30
František Procházka (ve výřezu).
František Procházka (ve výřezu).

"Pár pytlů s penězi nechali na zemi, protože se už do auta nevešly," vzpomínají detektivové na loupež století, ke které v Praze došlo před pěti roky. Tehdy si František Procházka odnesl z trezoru půl miliardy a zmizel.

"Snad s jedinou výjimkou se v České republice všichni lupiči v posledních letech dostali do vězení," upozorňuje ředitel bezpečnostní agentury G4S Pavel Ivanyi. Nemá cenu se ptát, koho myslí tou výjimkou. Sešli jsme se kvůli pronásledovanému Františku Procházkovi, který z jeho firmy ukradl rekordních 564 milion korun. "Krádež století proběhla v pobočce na Žižkově, kterou jsme tehdy koupili od firmy Brinks a teprve ji integrovali do našeho systému. A těsně předtím, než jsme ten přechod vyřešili, nám ji vybrali."

Krádež století

Když do tehdejšího areálu vjížděla dodávka s firemním polepem, měli lupiči - František Procházka, Milan Čermák a údajně i třetí, dodnes neznámý komplic, který možná právě seděl za volantem - vše dobře promyšlené. Podle odhadu detektivů se k podobné akci chystali nejméně tři čtvrtě roku. "Případ byl specifický dlouhodobou přípravou i nebývalou konspirací," vzpomíná jeden z kriminalistů. "Například Čermák, který na svém počítači zhotovil falešná loga okradené společnost, jimiž byla označena dodávka užitá k odvozu odcizených peněz, používal dva profesionální programy pro šifrování a ničení dat. Obnovení zničených dat a prolomení šifrové ochrany trvalo znalcům zhruba dva roky."

Objem peněz ale překvapil i připravené lupiče. V objektu čekal tehdejší strážný Procházka s částkou, kterou "vyzvedl" v trezorové místnosti a uložil do tašek a pytlů. Bankovky, jejichž čísla nebudou mít vyšetřovatelé k dispozici, se ovšem do falešné dodávky nevměstnaly. "Procházka naplnil penězi víc pytlů, než se vešlo do jejich vozidla. Přebývající pytle s penězi zůstaly ležet ve vozíku vedle nákladové rampy," uváději vyšetřovatelé. Zatímco šofér odjel s nacpaným autem, Procházka ještě dosloužil poslední směnu, na kterou možná dodnes vzpomíná v Karibiku. Rozhodně na ni pamatují dějiny kriminalistiky.

Lovci lebek

"Byla to darda," vzpomíná další kriminalista, který si přeje zůstat v anonymitě. Do celostátního pátrání se postupně zapojilo 50 lidí. A rychle vyšlo najevo, že při podobném a dosud neobjasněném případu krádeže z roku 2004 v Praze 1 už patřili mezi podezřelé i bývalí obchodníci Procházka a Čermák. Když se vyšetřovací tým dozvěděl, že několik dní po akci zaznamenaly Procházku bezpečnostní kamery na letišti ve Frankfurtu, byl už na trezorníka vydán mezinárodní zatykač: "V zajištěném počítači byla uložena jeho průkazová fotografie a různé zvětšené výřezy osobních dokladů cizích států," potvrzují čeští detektivové. Vycházejí z počítače zabaveného u Čermáka, kterého v březnu 2008 zadržela zásahová jednotka v Mnichově Hradišti. O půl roku později byl propuštěn z vazby na kauci, ale na základě nepřímých důkazů jako pachové stopy v odstavené dodávce nebo záznamy o pohybu z mobilního telefonu, byl v lednu 2012 - stejně jako v nepřítomnosti Procházka - odsouzen k devíti letům vězení. Policisté ho považují za mozek operace, o dalším pohybu její tváře - tedy Procházky - toho ale moc nevědí. Spekulace o figurce, kterou podsvětí dávno zlikvidovalo, ustupují i na základě svědectví českých turistů ze střední Ameriky. Skutečně ale plul na luxusní jachtě v Hondurasu uprchlý český lupič? Na Procházku mají dnes spadeno "lovci lebek" z Útvaru cíleného pátrání Policejního prezídia a měl být i na jejich seznamu i při zásahu v Dominikánské republice. V takovém případě ovšem zabránil dopadení lupiče století i hurikán Sandy, který nenechal lovce akci dokončit.

Epilog

"Něco takového by se už u nás stát nemohlo," opakuje ředitel Ivanyi uprostřed firemní pevnosti G4S, kterou dnes v pražské Libni střeží dvoje závory a spirály ostnatého drátu. "Kontrola aut neprobíhá jen vizuálně, vozy mají čipy a víme o nich každý okamžik všechno," vysvětluje.

A člověk o tom nepochybuje. Ostatně i po velké vlakové loupeži z roku 1963 přijala britská pošta opatření, jež proměnila pravidla pro poštovní převoz hotovosti. To už ovšem někteří z pachatelů byli v Mexiku, Kanadě nebo Austrálii.

Autor: Jan ČápFoto: Montáž Jonáš Vokálek (TÝDEN.CZ)

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ