Odškodnění
Zraněný od Nažidel nedostane podle Nejvyššího soudu víc peněz
29.10.2013 10:06
Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání muže, jenž před deseti lety při nehodě autobusu u Nažidel utrpěl vážná zranění s trvalými následky. V dlouhém sporu s pojišťovnou požadoval mimořádné zvýšení náhrady za ztížení společenského uplatnění. Podle pravomocného verdiktu, který nyní potvrdil také Nejvyšší soud, se však musí spokojit přibližně se čtyřnásobkem základního bodového ohodnocení. Muž tak dostal 1,77 milionu korun.
Účastník nehody původně žádal vyšší náhradu. Městský soud v Praze mu přiznal šestinásobek základu, což obnášelo více než 2,4 milionu korun. Vrchní soud v Praze však náhradu snížil s vysvětlením, že vážná zranění sice muže omezila v řadě aktivit, ale nevyřadila jej zcela z běžného života.
V dovolání k Nejvyššímu soudu muž podrobně popsal následky zranění. Například přišel o slezinu, má řadu jizev, trpí mozkovou poruchou. Před nehodou byl patnáctiletým studentem gymnázia s výborným prospěchem a talentovaným plavcem s nadějnou sportovní kariérou. Po havárii musel takřka všechny sporty omezit, má sníženou imunitu, musel se znovu učit mluvit, číst a psát. Do většiny sfér společenského života prý se zapojuje pouze s nezměrným úsilím a denně překonává fyzická i psychická omezení.
Podle NS však justice vzala v potaz všechny okolnosti případu a zvolila přiměřenou náhradu. "Výraznější zvýšení náhrady za ztížení společenského uplatnění je podle ustálené judikatury vyhrazeno těm případům, kdy pro následky úrazu je poškozený téměř vyřazen ze života, kdy jeho předpoklady k uplatnění ve společnosti jsou téměř nebo zcela ztraceny, popř. není schopen se sám obsloužit a podobně," stojí v rozsudku. Pokud se prý mužův stav v budoucnu zhorší, může mu vzniknout nový nárok na náhradu za ztížení společenského uplatnění.
Nehoda autobusu, který se vracel z lyžařského zájezdu, patří mezi vůbec nejhorší v historii ČR. Jen několik minut poté, co 8. března 2003 večer projel autobus s pěti desítkami cestujících hraničním přechodem v Dolním Dvořišti, autokar vyletěl ze silnice a převrátil se. Na místě přišlo o život 17 cestujících, dva lidé zemřeli v nemocnici. Dvacátá oběť podlehla následkům zranění v srpnu 2005. Řidiče Pavla Krbce soudy potrestaly osmi roky vězení.
Kromě trestního řízení se justice dlouze zabývala také žalobami, ve kterých se pozůstalí domáhali odškodnění po majiteli cestovní kanceláře, autobusové firmě i samotném řidiči. Justice v minulosti přiznala některým z nich statisícové odškodné od jednatele cestovní kanceláře Eduarda Knappa, který však zahynul v horách v roce 2010. Neexistuje už ani firma LSK Autobusy, která na cestu osudný autobus vyslala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.