Kriminalita se snížila, ale pachatelé jsou agresivnější
31.07.2009 13:08 Aktualizováno 31.07. 14:41
Kriminalita v Česku je v prvním pololetí letošního roku zhruba o čtyři procenta nižší než ve srovnatelném období roku předchozího. Pachatelé násilných trestných činů jsou ale stále agresivnější, vzrostl počet loupeží či vloupání do provozoven. Policisté se také častěji setkávají s podporou a propagací extremistických hnutí.
Při násilné trestné činnosti podle něho vzrůstá brutalita pachatelů. "V případě, že jsou vyrušeni na místě, neváhají použít násilí jak k dokončení trestného činu, tak k opuštění místa," varoval šéf kriminální policie Jan Noga. To, že oproti loňskému prvnímu pololetí přibylo 184 loupeží, lze podle něj přičíst i ekonomické krizi ve státě.
Za prvních šest měsíců policisté vyšetřovali celkem 169 343 trestných činů, objasnili 59 778 z nich, což představuje zhruba 35 procent. Míra objasněnosti trestných činů zůstává zhruba stejná jako v loňském období, kdy policie musela řešit o 7 504 skutků více. Nejhůře se tradičně daří objasňovat majetkovou trestnou činnost, do které spadají krádeže.
O prázdninách si hlídejte auta
Noga uvedl, že celkový pokles kriminality lze sice částečně přisuzovat dobré práci policie i její spolupráci s dalšími subjekty, zároveň ale poukázal na to, že čísla jsou pouze dílčí. "Na konci roku může být vše jinak, letní sezona obvykle přinese řadu změn jak v nárůstu počtu jednotlivých trestných činů, tak i v jejich objasněnosti," upozornil. Předpokládá například, že o prázdninách vzroste počet krádeží aut.
ČTĚTE TAKÉ: V Brně se sešlo 150 extremistů. Totalitní stát, křičí
Lupiči si zase počíhali na auto Group 4. Odnesli miliony
Nejvýrazněji - o více než deset procent - se v prvním pololetí snížila hospodářská kriminalita. To je podle Nogy dlouhodobý trend. Subjekty, které se dříve stávaly terčem útoků úvěrových podvodů a podobných trestných činů, se prý totiž nyní chovají opatrněji.
Extremismus vzkvétá
Častěji než dříve musí policisté řešit trestné činy spojené s extremismem. Za první pololetí se setkali celkem s 99 případy podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka a se sedmi případy podněcování k národnostní a rasové nenávisti. Noga ale uvedl, že nárůst těchto trestných činů může do jisté míry souviset i s tím, že policie teď akce extremistů sleduje pozorněji než dříve a pečlivěji je vyhodnocuje.
Oproti předchozímu období se snížil i počet vražd - ze 101 případů na 87. Policistům se je podle Nogy také daří lépe objasňovat. Za poslední půl rok nezaznamenali žádné nové metody vrahů, všimli si ale, že pachatelé se častěji snaží ztížit policii identifikaci svých mrtvých obětí.
Pachatelé do konce června způsobili škodu 13,1 miliardy, což je téměř o tři miliardy méně než ve srovnatelném období roku 2008. Značnou část celkové sumy tvoří škoda vzniklá na spotřební dani například v souvislosti s existencí nelegálních výroben cigaret.
Ilustrační foto: Robert Sedmík, Jan Zatorsky, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.